Pokazywanie postów oznaczonych etykietą opieka. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą opieka. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 21 maja 2017

Osoba z chorobą Alzheimera nieustannie się pakuje... Co robić?

Dzisiejszy post zainspirowany jest komentarzem pod postem o agresji w chorobie Alzheimera.

Autorka komentarza wspomina o babci, która pakuje się wielokrotnie, trzeba ją rozpakowywać, a do tego szybko się denerwuje i jest agresywna.
W mojej praktyce kilkakrotnie spotkałam się z takim przypadkiem i dziś spróbuję nakreślić dlaczego moim zdaniem tak się może dziać oraz jak sobie z taką sytuacją radzić.

środa, 1 lutego 2017

Kampania społeczna

Jak już pośrednio Państwu wspominałam pracuję ze studentami pedagogiki na Wydziale Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W tym roku miałam przyjemność pracować z niesamowicie zaangażowaną grupą studentów III roku, którzy w ramach zajęć "Projekt Socjalny" przygotowali samodzielnie kampanię dotyczącą problemów opiekunów nieformalnych/ rodzinnych.

Zapraszam do obejrzenia i promowania tej inicjatywy dalej...

Odtabuizujmy opiekę domową!



sobota, 25 czerwca 2016

Jak sobie radzić ze stresem i negatywnymi emocjami w opiece.

Dzisiejszy komentarz jednej z czytelniczek: 

"Bardzo mądry i potrzebny blog i wszystkie informacje na temat zachowań agresywnych właśnie tak wyglądają...ale jak radzić sobie z tymi emocjami negatywnymi które nagromadzony się w środku u opiekuna? jak się ich pozbyć aby nie zwariować?"

Komentarz pod postem o agresji w chorobie Alzheimera, zainspirował mnie do tego postu. Autorce dziękuję. 

sobota, 4 czerwca 2016

DPS w Sopocie – wspacie dla osób z Alzheimeram

Nie było mnie jakiś czas z nowymi postami, bo nieco utknęłam w sprawach uczelnianych i konferencjach, o których informowałam na FB. Już powracam.

Wspominałam kiedyś, że nie udzielam informacji dotyczących DPSów z racji tego, że jeśli mnie w nim nie było i nie mam rzetelnych  informacji, nie zostaje nic innego jak wstrzymać się od opinii. 

Dziś zrobię wyjątek i przedstawię Państwu Dom Pomocy Społecznej w Sopocie przy ul Mickiewicza 49.
Miałam przyjemność w ciągu ostatnich 10 tygodni, w każdy czwartek spędzać czas w placówce poznając Jej mieszkańców, Personel, a także jej  szeroko pojęte funkcjonowanie, za co z tego miejsca dziękuję :)

sobota, 5 marca 2016

Cykl: Z pamiętnika opiekuna... (2)

Drodzy Czytelnicy, 
zapraszam na drugą z cyklu: Z pamiętnika opiekuna, wzruszającą historię opieki nad osobą bliską z demencją.

Autorka chciała zostać anonimowa. 

Podzieliła się z nami bardzo osobistym przeżyciem emocjonalnego tracenia osoby bardzo bliskiej, a także poruszyła aspekt umieszczenia osoby bliskiej w DPS, co dla wielu osób, które borykają się z tą decyzją jest ważnym świadectwem.

piątek, 1 stycznia 2016

Fundacja Łączymy Pokolenia w Toruniu - ośrodek wsparcia i opieki dziennej - polecam!

Przybywam dziś do Państwa by podzielić się informacją dotyczącą placówki -
 Ośrodka Wsparcia przy Fundacji "Łączymy Pokolenia" w Toruniu.

Jest to placówka wsparcia dziennego dla osób z chorobami otępiennymi w tym chorobą Alzheimera.

niedziela, 26 kwietnia 2015

Dziwne przyzwyczajenia seniora z Alzheimerem, czyli co mnie nadal dziwi...

Dziś przychodzę szczególnie zainspirowana moją wspomnianą już babcią, z którą mam okazję spędzać dziś czas.To taki mój osobisty, swobodny i z życia wzięty post - może podobne sytuacje zdarzają się w waszej opiekuńczej historii :)

Moja kochana Podopieczna śpi, a ja mam okazję podzielić się moją refleksją nad "udziwnieniami" i zachowaniami, które w pewnym sensie rozumiem, ale nadal mnie dziwią i zastanawia mnie, co wówczas myśli osoba chora i jakie są ku temu przesłanki.
Zapewne każda z osób, która opiekuje się kimś ma takie swoje spojrzenie na dziwne/ zaskakujące sytuacje, które może zaobserwować. Jest oczywiście dużo przyzwyczajań, które są nietypowe, ale łatwiej je wytłumaczyć np. brakiem poczucia czasu, niemożnością powiązania faktów itp, ale to mnie nadaj dziwi...

środa, 22 kwietnia 2015

Jak ubierać chorego w dzień - piżama czy ubranie dzienne?

Dziś posłużę się fragmentem maila od jednej z osób czytających za jej zgodą. Zawsze odpisuję indywidualnie, ale chciałabym tez na forum poruszyć ten temat bo pojawia się częściej. Zapraszam wszystkich do komentowania i do pisania do mnie za pomocą komunikatora na głównej stronie.
Pytanie:
Piszę do Pani z prośbą o poradę, bo nie wiemy z rodziną i mamy różne zdania na temat tego czy jest sens przebierać mamę na dzień z koszuli nocnej jak i tak większość czasu jest w łóżku i tylko na wózek ją sadzamy na jedzenie.(...) Chodzi o to żeby dla mamy było dobrze.
To pytanie rodzi się często, kiedy rozpoczynamy opiekę nad osobami spoza rodziny i ustalamy plan opieki, a także kiedy sami nie jesteśmy pewni do będzie dobre dla osoby chorej.

sobota, 3 stycznia 2015

Agresja w Chorobie Alzheimera - jak sobie radzić?

W literaturze dotyczącej choroby Alzheimera spotkać można dane, które mówią, że agresywne zachowania towarzyszą ok. 40-50% chorym. Z doświadczenia w pracy z osobami chorymi mogę powiedzieć, że faktycznie blisko połowa rodzin boryka się stale lub czasowo z tym poważnym i trudnym tematem, jakim są agresywne zachowania chorego.

Należy przede wszystkim pamiętać, że agresja nie jest celowo wymierzona w opiekuna, a jest skutkiem uszkodzenia struktur mózgowych - chory nie panuje nad zachowaniami.

Na przykładzie mojej pracy przytoczę przykłady agresji z którą ja sama się spotkałam:
  • wyrzucanie z domu - standardowe zachowanie wielu osób w stosunku do osób mało znanych, niepoznawanych w danej chwili
  • wyzywanie w sposób zupełnie niecenzuralny, wulgarny i niekontrolowany
  • gryzienie i drapanie - mniej spotykane, jednak kilka razy miałam z tym kontakt, proszę mi wierzyć, że kiedy się nie spodziewamy np. wykonując toaletę, ubierając, nawet nie zdążymy zareagować, a już  mamy na ręku odcisk uzębienia
  • kopanie - dominują osoby leżące, które nie chcę być przebrane, umyte
  • plucie- standard przy jedzeniu, kiedy chory nie chce jeść, pić i w atakach agresji
  • krzyczenie - najczęstszy przejaw agresji
  • rzucanie przedmiotami - w zasadzie wszystkim co jest pod ręką
  • prowokacje słowne i fizyczne np. "i co uderzysz mnie?" - mimo, że osoba ta nie była bita, "wyrzuć mnie z domu..." itp.

piątek, 5 września 2014

Nietrzymanie moczu, produkty, jak wybrać chłonność pieluchomajtek

Nietrzymanie moczu.
Tak jak wspominałam w poprzednim poście, kolejnym ważnym tematem jest temat nietrzymania moczu.

Przyczyn nietrzymania moczu może być bardzo wiele i problem ten dotyczy nie tylko osób starszych.
Bez względu na powód tej dolegliwości każdy przypadek powinien być skonsultowany z lekarzem i leczony indywidualnie w zależności od stanu pacjenta i powodu problemu.

Problem nietrzymania moczu to dla wielu osób temat trudny i krępujący, dlatego też ważne jest by środki zaradcze dobierać indywidualnie tak, by w maksymalnym stopniu zaradzić problemowi.

Nie jestem lekarzem, dlatego pominiemy temat diagnoz i leczenia - odsyłam do lekarza, a w tym poście skupimy się na doborze środków pomocniczych.

Często trudno określić jakie mamy nietrzymanie moczu, dlatego orientacyjnie stosuje się przeliczenie ilości moczu niekontrolowanie wydalonego w ciągu 4 godzin. 
- kropelkowe - do 50ml/ 4 godz.
- lekkie - do 100 m/ 4 godz.
- średnie - 200 ml/ 4 godz.
- ciężkie - powyżej 200ml/ 4 godz.

Warto stosować tzw. dzienniki mikcji (oddawania moczu), zapisywać wszystkie wizyty w toalecie, epizody nietrzymania moczu i ilość wypijanych płynów.

W celu ustalenia jakiej chłonności potrzebujemy można też zastosować dziennik mikcji  z jednej doby (posłużę się schematem ze strony http://seni.pl/seni-profesjonalnie/ekonomicznie-z-seni/dobor-produktu/ )

Przed przystąpieniem do kalkulacji warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

pęcherz moczowy mieści średnio 500 ml moczu
przeważnie parcie odczuwamy przy wypełnieniu 1/3 pęcherza
standardowo, jednorazowo wydalamy ok. 200 ml moczu
ważna jest świadomość ilości wypitych płynów
wydalamy zazwyczaj ok. 80% przyjętych płynów (woda, zupa, herbata, sok)
istotny jest stopień mobilności osoby - jak często udało się dotrzeć do toalety na czas.

Jak obliczamy chłonność? (przykładowe dane ze wspomnianego schematu )


Przyjęte płyny - 1450ml
Wydalone płyny (zazwyczaj 80% przyjętych) - 80% z 1450 ml = 1160 ml
Wydalanie moczu w toalecie - 3 razy 200ml= 600ml
Niekontrolowane oddawanie - 1160ml - 600ml (WC) = 560ml
Średnia liczona na 4h - 560ml/24h = 93ml na 4 godziny
to nam dale powyżej 50ml - do 100 ml- czyli lekkie nietrzymanie.

Według tego wzoru możemy dobrać odpowiednią chłonność. Jeśli zauważymy, że nietrzymanie ulega zmianie co do ilości moczu, warto powtórzyć sprawdzenie ilości nietrzymanego moczu.

Statystycznie najwięcej osób ma lekkie nietrzymanie moczu, a ciężkie zazwyczaj występuje u osób obłożnie chorych i leżących.

Dobór wkładek, pieluch i pieluchomajtek.

Często osoby z nietrzymaniem moczu używają wkładek lub pieluchomajtek o znacznie większej chłonności niż potrzebują. Nie ma to sensu ani pod względem wygody noszenia, bo zazwyczaj są to środki większe i mniej dyskretne, ani pod względem finansowym bo są droższe. Należy zaufać producentowi i dobrać środek do problemu.

Drugą bardzo ważną kwestią jest rozmiar, zwłaszcza pieluch zamykanych i pieluchomajtek - na opakowaniach pieluch są oznaczenia S, M, L, XL... i podane są wymiary każdej z pieluch. Warto idąc po pierwsze zmierzyć swój obwód pasa i bioder, znacznie ułatwi to wybór produktu.

Jaki mamy wybór?

W Polsce dostępne są pieluchomajtki, wkładki i pieluchy kilku firm, w tym dwie najbardziej znane to SENI i TENA. Mi bliższa jest firma SENi, ponieważ lepiej znam jej asortyment i korzystałam u moich podopiecznych nie tylko z pieluch i wkładek, ale także licznych specjalistycznych kosmetyków. Nie jest to reklama firmy SENI natomiast na przykładach jej produktów pokarzę jakie produkty są dostępne.

Istnieje podział na produkty dla kobiet i mężczyzn.Wkładki stosujemy przy kropelkowym, lekkim i ewentualnie średnim nietrzymaniu moczu.
Seni Lady

Władki urologiczne dla kobiet. Występują w różnej wielkości i chłonności.
Wiem, że kobiety często używają zwykłych podpasek zamiast wkładek urologicznych, polecałabym jednak wkładki, ze względu na to, że wkładki absorbują zapach moczu, lepiej chłoną i mają dodatkową ochronę przed przeciekaniem.

Seni Man
Wersja dla mężczyzn. Również mamy wybór co do chłonności i wielkości.



Przy średnim i ciężkim nietrzymaniu stosuje się:
San Seni Uni pieluchy anatomiczne o systemie otwartym (nie ma zapięć, można włożyć w bieliznę)
Seni Optimapieluchomajtki z regulowanym pasem
Seni Kidspieluchomajtki z systemem zamkniętym (całkiem zaklejane pieluchomajtki)
Seni Active Normal pieluchomajtki, przypominające bieliznę

Każda z tych opcji występuje w różnych rozmiarach i różnej chłonności.

Dla osób chodzących, aktywnych polecam pieluchomajtki, wyglądające jak majtki. Jeśli są dobrze dobrane są wygodne, nie szeleszczą, są miękkie, nie odparzają. Pod spodniami nie odznaczają się i wyglądają dyskretnie.

Polecam przed ubraniem skręcić je lekko tak jak się wykręca ręcznik, tylko lekko, to nabiorą większej plastyczności i będą lepiej się układały.

Rada praktyczna!

Na bokach pieluchomajtek (na tym jakby szwie) jest perforacja i można je zdjąć przerywając bez problemu boki, nie trzeba tym samym zdejmować przez nogi i np. zdejmować rajstop, żeby zdjąć mokre pieluchomajtki.


REFUNDACJA NFZ
Środki chłonne są refundowane przez NFZ. Zapytaj swojego lekarza o zlecenie na środki, zarejestruj je w siedzibie NFZ w swoim mieście, odbierz kartę zlecenia i wykup dofinansowane środki w aptece!

czwartek, 4 września 2014

Toaleta ciała, zmiana pieluchy

W poprzednich postach pisałam już o toalecie osoby leżącej + myciu włosów oraz o dbaniu o higienę jamy ustnej (i protezy).  Dziś chciałabym skupić się na toalecie ciała i zmianie pieluchy. 

Najważniejsze (podczas każdego rodzaju toalety) jest to, by przygotować sobie wszystko co będzie potrzebne do wykonania toalety i zadbania o higienę chorego. Należy także poinformować chorego o tym, co chcemy zrobić i w jaki sposób będziemy z nim współpracować.

środa, 27 sierpnia 2014

Higiena jamy ustnej chorego, w tym z protezą zębów

Post ten jest ciągiem dalszym tematyki dotyczącej higieny chorego.

Dziś skupimy się na jamie ustnej i problemach z jej pielęgnacją.
Uwagę zwrócę szczególnie na pacjenta leżącego, z ograniczonym kontaktem słownym, ponieważ on wymaga największej uwagi i wprawy w wykonaniu toalety jamy ustnej.

Problem:
W swojej pracy niejednokrotnie spotkałam się z przypadkiem, kiedy rodzina chorego informowała, że nie ma on apetytu, odmawia jedzenia i picia, a przy tym nie może podać przyczyny takie stanu (bo nie mówi lub nie kojarzy na tyle by się komunikować). Często okazywało się, że przyczyną jest właśnie problem z jamą ustną, a nie np. ogólny zły stan zdrowia. W ustach znajdował się nalot, język był obrzęknięty i co za tym idzie nawet płyn powodował silny ból.

Dlaczego tak się dzieje?
Jedną przyczyn może być grzybica jamy ustnej występująca po podawanych lekach (np. po antybiotykach) lub w chorobach nowotworowych, ale znacznie częściej przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej lub jej brak.

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Wieczne szukanie "czegoś"...

Często pierwszym z objawów zapominania są przedmioty poukładane w innych miejscach niż były zazwyczaj. Z biegiem czasu i postępowaniem choroby, takie gubienie i szukanie staje się coraz bardziej kłopotliwe. Jednym z problemów opiekunów jest to, że, gdy podopieczny wiecznie czegoś szuka, nie potrafi przy tym wskazać czego, opisać jak to wygląda, do czego służy i po co tego szuka lub podaje informacje, które nijak się mają do szukanego przedmiotu... Jak radzić sobie w takich sytuacjach, w jaki sposób pomóc osobie chorej uporządkować przestrzeń, by sytuacji "szukania czegoś" było potencjalnie jak najmniej?

niedziela, 29 czerwca 2014

Jakie informacje zostawić opiekunce, gdy pozostaje sama z chorym?

W poprzednich postach rekrutowaliśmy opiekunkę, dziś kilka uwag o czym nasz opiekun wiedzieć powinien, gdy zostaje z podopiecznym sam w domu.

Należy założyć, że wydarzyć może się wszystko…

Na pierwszej wizycie warto pokazać opiekunowi wypisy ze szpitala, żeby wiedział na co choruje nasz podopieczny i mógł dostosować opiekę do stanu zdrowia. Pozostawiając chorego w domu dobrze wskazać, gdzie leżą wypisy i dowód osobisty – będzie przydatny w sytuacji wezwania pogotowania ratunkowego. 

Najważniejsze kwestie powinny dotyczyć: bezpieczeństwa, leków, posiłków, wyjścia na zewnętrz, higieny oraz snu, a także wyciszania chorego.