Nie było mnie jakiś czas z nowymi postami, bo nieco utknęłam w sprawach uczelnianych i konferencjach, o których informowałam na FB. Już powracam.
Wspominałam kiedyś, że nie udzielam informacji dotyczących DPSów z racji tego, że jeśli mnie w nim nie było i nie mam rzetelnych informacji, nie zostaje nic innego jak wstrzymać się od opinii.
Miałam przyjemność w ciągu ostatnich 10 tygodni, w każdy czwartek spędzać czas w placówce poznając Jej mieszkańców, Personel, a także jej szeroko pojęte funkcjonowanie, za co z tego miejsca dziękuję :)
Kiedy wspominałam znajomym i rodzinie o tym miejscu padało pytanie: to prywatny dom?
Nie, państwowy, a jak widać pogląd, który mówi, że to prywatne domy mają wyższą jakość opieki, nie zawsze jest zgodny z rzeczywistości.
W DPS Sopot mieści się Dom Pomocy Społecznej (całodobowy), Dzienny Dom Pobytu i Sopockie Centrum Seniora. Mnie szczególnie zainteresowała opieka nad osobami z chorobą Alzheimera.
W wielu domach nadal nie ma osobnych zajęć dla tych chorych i albo przebywają na zajęciach absolutnie niedostosowanych do możliwości chorego, nie korzystając z nich, albo co gorsze nie są przydzieleni do żadnej grupy zajęciowej i całe dnie spędzają w pokoju lub "błąkając" się po korytarzach.
Jak wiemy choroba demencyjna jest szczególnie dotykająca chorego w aspekcie psychicznym, gdyż nie tylko osłabia jego ciało i psychikę, ale także zabiera samodzielność i powoduje lęk i niepokój związany z zaburzeniem komunikacji chorego z otoczeniem. Wbrew pozorom chorzy o których potocznie mówi się, że nie ma z nimi
logicznego kontaktu i nie ma sensu "nic z nimi robić" przy odpowiedniej stymulacji mogą uczestniczyć w
wielu zajęciach pomagających utrzymać dotychczasowe zasoby i wspierać
samodzielność , a także poprawiających samopoczucie i poczucie chorego.
W DPS w Sopocie 6 osobowa grupa osób z chorobą Alzheimera stanowi osobną grupę, która ma zajęcia z odrębnej sali przygotowanej do tego celu.
Plan dnia:
Nad wszystkim czuwa pani Izabella - psycholog, która diagnozuje chorych oraz prowadzi zajęcia i dostosowuje je do indywidualnych możliwość. Spędza połowę dnia z chorymi, zna ich potrzeby, możliwości i problemy, które na bieżąco rozwiązuje. Ponad 6 godzin dziennie zajęć zorganizowanych dla osób z chorobą Alzheimera, to na prawdę dużo!
Co się dzieje w ciągu dnia?
Jak wskazuje plan dnia zajęcia terapeutyczne i relaksacyjne to aż 2,5h w ciągu dnia. Nie licząc muzykoterapii i gimnastyki. Dla osób zdrowych 2,5h to niewiele, ale kto przebywa z osobami z demencją doskonale wie, że często uwaga kończy się po 5 minutach i należy zmienić aktywność. Zajęcia dla seniorów z Alzheimerem przypominają nieco te z przedszkolakami, kiedy każdy chętnie bierze udział pod warunkiem, że aktywności trwają krótko i są ciekawe... a i to nie zawsze działa.
Stymulacja chorych obywa się na wielu płaszczyznach, dotyczy komunikacji, pisania, czytania, sprawności manualnej, przestrzeni, samodzielności w wykonywaniu czynności samoobsługowych i funkcjonowania w grupie.
Personel
Kolejnym niewątpliwym plusem jest zarządzanie domem za sprawą, którego dom tak świetnie funkcjonuje, a także personel, który zrobił na mnie bardzo dobre wrażenie. Widać, że każda z osób mająca kontakt z chorymi (psycholog, opiekunki, pracownicy socjalni i osoby zarządzające poszczególnymi obszarami działania domu) wie, jaka jest specyfika choroby, co widać w rozmowie z chorym, reakcji na jego gorszy nastrój i szacunku wobec niego.
Pomocą w trakcie zajęć z chorymi są wolontariusze, zazwyczaj studenci psychologii. Ich obecność pomaga jeszcze efektywniej przeprowadzać zajęcia terapeutyczne, a oni sami mogą poświecić uwagę choremu podczas indywidualnej pracy z nim.
Grupa pracuje z Foką Paro - nowatorska metoda pracy z osobami z chorobą Alzheimera. O foce opowiem w kolejnym poście.
Poodpowiadałam nieco, a teraz czas na fotki, które zrobiłam podczas wizyt i prowadzonych zajęć.
Polecam zajrzeć na stronę DPS
Świetnie, że są organizowane takie zajęcia. Osobom chorym, a szczególnie tym z Alzheimerem są one bardzo potrzebne.
OdpowiedzUsuńŚwietna charakterystyka obiektu :)
OdpowiedzUsuńDobrze widzieć że starsi ludzie mają porządną opieke
OdpowiedzUsuńO pracy opiekunek bardzo dużo się mówi i bardzo różnie do tego zawodu się podchodzi, ale trzeba wiedzieć, że jest on bardzo trudny. Zastanawiam się też, jakie są opinie na temat firmy https://www.carework.pl/praca/opieka-niemcy/ która rekrutuje do takiej pracy. Masz może jakieś opinie i doświadczenia?
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńWidzę tą chorobę w swojej rodzinie, a konkretnie u babci. Takie osoby muszą być pod kontrolą cały czas, dlatego bardzo ciężko czasami zapewnić opiekę takim osobom. Jest w mojej okolicy jeden świetny dom seniora - http://domseniora24.pl/ i przyznam szczerze, że własnie o nim dla naszej babci myślimy.
OdpowiedzUsuńDobrze, że są takie miejsca, ponieważ starsze osoby nie pozostają bez opieki i zawsze mają możliwość poprosić o pomoc w codziennych czynnościach. Wiele osób specjalne do takiej pracy wyjeżdża za granicę. Najczęściej osoby z Polski wyjeżdżają do Niemiec, z racji tego, że mogą liczyć na wyższe zarobki. Pomocą w znalezieniu pracy jest agencja https://nursecare24.pl/ , która bardzo szybko szuka pracy i organizuje cały wyjazd. Myślę, że osoby zainteresowane na ich stronie znajdą szczegółowe informacje.
OdpowiedzUsuńDoskonałe warunki pracy zapewnia https://arkadiacare.pl/ jako jeden z liderów na rynku Polskim. Opieka nad seniorami potrafi dać wiele radości i korzyści. Sprawdzajcie agencje opiekunek osób starszych w Niemczech, które wybieracie.
OdpowiedzUsuń