Dzisiejszy post ma charakter nie tyle poradnikowy co refleksyjny. Wiele mówi się o przemocy wobec dzieci, kobiet – słusznie, ale wciąż mało treści dotyczy osób starszych, a zwłaszcza tych z chorobami demencyjnymi. To specyficzna grupa, ponieważ choroba uniemożliwia reagowanie na zachowania przemocowe, a co za tym idzie szukanie pomocy.
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ABC opieki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą ABC opieki. Pokaż wszystkie posty
środa, 20 grudnia 2017
środa, 6 grudnia 2017
Konferencja "Rola i znaczenie nowych rozwiązań na rzecz chorych otępiennie oraz ich opiekunów"
5 grudnia 2017 r. w Bydgoszczy odbyła się konferencja pn. "Rola i znaczenie nowych rozwiązań na rzecz chorych otępiennie oraz ich opiekunów", organizowana przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Konferencja jest częścią projektu ŚCOPO.
czwartek, 24 listopada 2016
Zagęszczacz płynów dla osób z problemem w przełykaniu
Ostatnie posty, które publikowałam dotyczyły wydarzeń związanych pośrednio z opieką, ale już do Państwa wracam i zabieram się za praktykę....
Dziś post dotyczący produktu, który zobaczyłam na stoisku producenta przed jedną z konferencji. Bardzo mnie produkt zainteresował, ponieważ rozwiązuje częsty problem z przełykaniem (dysfagia) płynów przez osoby chore i starsze.
Nie jest to post sponsorowany.
sobota, 25 czerwca 2016
Jak sobie radzić ze stresem i negatywnymi emocjami w opiece.
Dzisiejszy komentarz jednej z czytelniczek:
"Bardzo mądry i potrzebny blog i wszystkie informacje na temat zachowań
agresywnych właśnie tak wyglądają...ale jak radzić sobie z tymi
emocjami negatywnymi które nagromadzony się w środku u opiekuna? jak się
ich pozbyć aby nie zwariować?"
Komentarz pod postem o agresji w chorobie Alzheimera, zainspirował mnie do tego postu. Autorce dziękuję.
poniedziałek, 18 kwietnia 2016
Ubezwłasnowolnie chorego z demencją / chorobą Alzheimera
Przychodzę dziś do Państwa z tematem trudnym pod wieloma względami - nie tylko tym względem czysto prawnym.
Praktyka opiekuńcza wskazuje na to, że wiele rodzin boryka się z problemem podjęcia decyzji o ubezwłasnowolnieniu osoby chorej. Rodzina często ma poczucie, że zabiera choremu wolność decydowania o sobie lub silnie odczuwalne jest odwrócenie ról, gdy zwykle np. to ojciec decydował o wszystkim co dotyczyło życia rodzinne.
czwartek, 11 lutego 2016
Jak przygotować seniora na przeprowadzkę / pobyt w domu pomocy społecznej.
Dzisiejszy post:
Jak przygotować seniora na pobyt w domu pomocy społecznej, jest pomysłem mojej Czytelniczki lub Czytelniki. Serdecznie dziękuję.
Temat jest trudny i wieloaspektowy. Osobiście tylko raz w mojej pracy, byłam w sytuacji, że mój podopieczny szedł do DPSu, ale była to osoba, którą znałam krótko i relacje nie były bardzo bliskie. Pracowałam
wolontarystycznie kilka lat w DPS i znam temat już kiedy się dokonała
zmiana zamieszkania. Nie mam doświadczenia w temacie przekazania bliskiej osoby do DPSu, dlatego napiszę to
czysto teoretycznie, jak ja widziałabym tę sytuację.
sobota, 16 stycznia 2016
Zatrucie tlenkiem węgla / czadem
Dzisiejszy temat nie jest związany bezpośrednio z opieką nad seniorami, ale
zdecydowanie jest tematem na czasie. Okres zimy jest szczególnym czasem, w
którym dochodzi do znacznego wzrostu liczby wypadków zatrucie tlenkiem węgla.
Główną przyczyną zatruć czadem jest awaria urządzenia
grzewczego i niedostosowanie systemu wentylacji do szczelności stosowanych
okien i drzwi. Zbyt szczelnie zamknięte okna w pomieszczeniach, w którym
następuje spalanie może prowadzić do dostawania się tlenku węgla w dużych
ilościach do pomieszczeń w, których przebywa osoba starsza. Wypadki zdarzają
się także z powodu braku konserwacji urządzeń, przerabiania kominów na własną
rękę, a także nieszczelności z powodu wykruszeń starych materiałów.
Pamiętajmy,
nie zaklejajmy kratek wentylacyjnych ani okien!
Osoby starsze często skarżą się, że z kratek
wentylacyjnych wieje i proszą o zasłanianie ich gazetami, szmatkami itp.
Wentylacja, która znajduje się w domach, jest potrzebna, a nieprawidłowo
eksploatowana może prowadzić do tragedii, gdy tlenek węgla pojawi się w
mieszkaniu.
W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
- Jeżeli pojawią się duszności, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, a w mieszkaniu jest możliwość wydobywania się tlenku węgla, należy przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
- Systematycznie przeprowadzać kontrole techniczne urządzeń i sprawdzać poprawność działania kratek wentylacyjnych.
- Często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania.
Objawy i skutek zatrucia tlenkiem węgla.
- 100-200 ppm (0,01% - 0,02%) lekki ból głowy przy ekspozycji przez 2-3 godziny
- 400 ppm (0,04%) silny ból głowy zaczynający się ok. 1 godzinę po wdychaniu tego stężenia;
- 800 ppm (0,08%) zawroty głowy, wymioty i konwulsje po 45 minutach wdychania; po dwóch godzinach trwała śpiączka;
- 1 600 ppm (0,16%) silny ból głowy, wymioty, konwulsje po 20 minutach; zgon po dwóch godzinach
- 3 200 ppm (0,32%) intensywny ból głowy i wymioty po 5-10 minutach; zgon po 30 minutach;
- 6 400 ppm (0,64%) ból głowy i wymioty po 1-2 minutach; zgon w niecałe 20 minut;
- 12 800 ppm (1.28%) utrata przytomności po 2-3 wdechach; śmierć po 3 minutach.
Jeśli zauważamy u siebie objawy,
które mogą świadczyć o zatruciu, niezwłocznie należy otworzyć okna i wezwać
pogotowie ratunkowe.
Ważne by rodziny i opiekunowie osób starszych, kontrolowali w jaki sposób
ogrzewają mieszkania i czy zdają sobie sprawę z zagrożenia pożarowego lub
zatrucia tlenkiem węgla.
Profilaktycznie można zainstalować czujnik, który wydaje dźwięk, gdy w
powietrzu stężenie tlenku węgla jest powyżej bezpiecznych wartości.
Informacje w oparciu o stronę internetową Państwowej Straży Pożarnej
poniedziałek, 28 grudnia 2015
Problemy ginekologiczne dojrzałych kobiet – wywiad z położną
Dzisiejszy post jest nieco inny niż dotąd prezentowane – naszym dzisiejszym gościem, jest położna Katarzyna Kramkowska, na co dzień pracująca w Szpitalu Specjalistycznym im. Stanisława Staszica w Pile na oddziale ginekologiczno-położniczym. Prywatnie jest to moja mama.
Od wielu lat wspiera kobiety zarówno w ciąży i po niej, jak również te borykające się z problemami ginekologicznymi. Jej wieloletnia praktyka i szeroka wiedza skłoniła mnie do tego, by porozmawiać z nią na temat problemów ginekologicznych kobiet dojrzałych i starszych.
piątek, 4 grudnia 2015
Sprawdzona agencja pracy - wyjazdy opiekunek do UK - polecam!
Dzisiejszy post poświęcony jest wyjazdowi i pracy dla opiekunek w Wielkiej Brytanii (Anglii). Chciałabym polecić Państwu sprawdzoną agencję pracy.
Przed kilkoma dniami miałam przyjemność spotkać się z panem Arseniuszem Wolińskim z firmy Flame Employment Polska Sp. z o.o., który opowiedział mi o pracy agencji, zasadach pracy opiekunek i możliwości wyjazdów. Sama jestem opiekunką, więc miałam okazję zadać wiele pytań, by przekazać Państwu jak najwięcej informacji.
niedziela, 22 listopada 2015
Jak zostać opiekunką/ opiekunem zagranicą?
Dzisiejszy post poświęcony jest tematowi pracy w charakterze opiekuna poza Polską. Otrzymywałam w ostatnim czasie dość dużo pytań związanych z tym tematem, odpisywałam na każdy mail, ale uznałam, że warto te wszystkie informacje zebrać w postaci posta.
sobota, 12 września 2015
Dom Pomocy Społecznej (DPS) – co warto wiedzieć?
W ostatnim czasie otrzymuję od Państwa coraz więcej wiadomości prywatnych za co serdecznie dziękuję.
Wśród nich są zapytania o zasady przyjęcia osoby starszej do domu pomocy społecznej (DPS), co zabrać do DPS-u, a nawet pytanie o tym co sądzę o konkretnych domach.
Drodzy Państwo, ja niestety nie jestem w stanie powiedzieć jaki do będzie właściwy, nie znam warunków tam panujących, zasad funkcjonowania i innych tego typu treści. Każdy dom jest inny i tak na prawdę jaki on jest przekonać się można tylko będąc w nim dłużej a podstawowe wiadomości udzieli nam personel.
sobota, 18 lipca 2015
Upalne dni i seniorzy - nie ryzykujmy!
Dziś przychodzę z tematem na czasie - upały.
Kiedy zaczynałam pisać tego posta, o godz. 19.45 było 29'C za oknem. Nie dziwi mnie to za bardzo, biorąc pod uwagę fakt, że jest lato.
Dziwią mnie natomiast inne rzeczy...
Nie tak dawno wybrałam się na kilka dni nad morze. Z plaży schodziłam przed godz. 12, bo poza wiedzą o szkodliwości słońca, nie dało się zwyczajnie, fizycznie wyleżeć na plaży w tym upale. Wychodząc z plaży mijałam za to grupy seniorów, który właśnie przyszli lub którzy się okopali na środku (ogrodzili parawanem mimo, że nie ma wiatru) już rano. Na plaży ponad 30'C, słońce grzeje nie do wytrzymania, nie ma wiatru - patelnia. A seniorzy leżą...
wtorek, 23 czerwca 2015
Z naukowego na nasze! - Obciążenie opiekunów...
![]() |
| Grafika pochodzi z akademiaseniorów.com |
W dniu dzisiejszym zaczynamy nowy cykl na moim
blogu:
Z naukowego na nasze!
Inspiracją dla tego cyklu jest rozmowa z
panią Lilianną, która napisała do mnie dzieląc się tym świetnym pomysłem. Pani
Lilianna jest matematykiem i psychologiem. Również prowadzi bloga, tylko o
nieco innej tematyce- statystyka w psychologii, na którego zapraszam: statystykawpsychologii.blogspot.com
środa, 22 kwietnia 2015
Jak ubierać chorego w dzień - piżama czy ubranie dzienne?
Dziś posłużę się fragmentem maila od jednej z osób czytających za jej zgodą. Zawsze odpisuję indywidualnie, ale chciałabym tez na forum poruszyć ten temat bo pojawia się częściej. Zapraszam wszystkich do komentowania i do pisania do mnie za pomocą komunikatora na głównej stronie.
Pytanie:Piszę do Pani z prośbą o poradę, bo nie wiemy z rodziną i mamy różne zdania na temat tego czy jest sens przebierać mamę na dzień z koszuli nocnej jak i tak większość czasu jest w łóżku i tylko na wózek ją sadzamy na jedzenie.(...) Chodzi o to żeby dla mamy było dobrze.
To pytanie rodzi się często, kiedy rozpoczynamy opiekę nad osobami spoza rodziny i ustalamy plan opieki, a także kiedy sami nie jesteśmy pewni do będzie dobre dla osoby chorej.
sobota, 28 marca 2015
Wizyta u specjalisty - zabierz listę leków!
Wizyta u specjalistów to niemal rutyna u osób starszych. Wizyty można roboczo podzielić na te konieczne, te zapobiegawcze i "wycieczkowe". Nie oburzajcie się Państwo tym określeniem wycieczkowych, ale zapewne każdy z nas opiekunów zawodowych miał przynajmniej jednego podopiecznego, który regularnie wybierał się do lekarza, niekoniecznie mając ku temu wyraźną konieczność zdrowotną.
Istotą samego postu nie jest powód wizyty, ale to na co zwrócić uwagę, kiedy specjalistów, wspierających naszych seniorów jest wielu. Zazwyczaj to kardiolog, neurolog, okulista, reumatolog, geriatra, psychiatra, laryngolog i wielu innych...
piątek, 13 lutego 2015
Zatrucie tlenkiem węgla
Warto zwrócić uwagę na problem, jakim jest zatrucie tlenkiem węgla - o czym w ostatnim czasie niestety często słychać w mediach. Ważne, by opiekunowie osób chorych zadbali o swoich bliskich i podopiecznych, zapewniając im możliwie najlepszą ochronę przed zatruciem tlenkiem węgla, jeśli osoba mieszka w mieszkaniu/ domu, w którym są piece czy junkersy.
W kamienicach i starszym budownictwie, nadal niejednokrotnie stosowane jest ogrzewania piecowe. Jest ono nie tylko niekomfortowe ze względu na konieczność przynoszenia opału, ale także ze względu na możliwość zatrucie tlenkiem węgla (potocznie zwane zaczadzeniem).
Główną przyczyną zatruć czadem jest niedostosowania systemu wentylacji do szczelności stosowanych okien i drzwi. Zbyt szczelnie zamknięte okna w pomieszczeniach, w którym następuje spalanie może prowadzić do dostawania się tlenku węgla w dużych ilościach do pomieszczeń, w których przebywa osoba starsza. Wypadki zdarzają się także z powodu braku konserwacji urządzeń, przerabiania kominów na własną rękę, a także nieszczelności z powodu wykruszeń starych materiałów.
Brak przewiewu spowodowany jest także częstym u osób starszych zwyczajem zaklejania kratek wentylacyjnych i nieotwieraniem okiem, w obawie przez przeziębieniem.
Pamiętajmy, nie zaklejajmy kratek wentylacyjnych ani okien!
Osoby starsze często skarżą się, że z kratek wentylacyjnych wieje i proszą o zasłanianie ich gazetami, szmatkami itp. Wentylacja, która znajduje się w domach, jest potrzebna, a nieprawidłowo eksploatowana może prowadzić do tragedii, gdy tlenek węgla pojawi się w mieszkaniu.
W kamienicach i starszym budownictwie, nadal niejednokrotnie stosowane jest ogrzewania piecowe. Jest ono nie tylko niekomfortowe ze względu na konieczność przynoszenia opału, ale także ze względu na możliwość zatrucie tlenkiem węgla (potocznie zwane zaczadzeniem).
Główną przyczyną zatruć czadem jest niedostosowania systemu wentylacji do szczelności stosowanych okien i drzwi. Zbyt szczelnie zamknięte okna w pomieszczeniach, w którym następuje spalanie może prowadzić do dostawania się tlenku węgla w dużych ilościach do pomieszczeń, w których przebywa osoba starsza. Wypadki zdarzają się także z powodu braku konserwacji urządzeń, przerabiania kominów na własną rękę, a także nieszczelności z powodu wykruszeń starych materiałów.
Brak przewiewu spowodowany jest także częstym u osób starszych zwyczajem zaklejania kratek wentylacyjnych i nieotwieraniem okiem, w obawie przez przeziębieniem.
Pamiętajmy, nie zaklejajmy kratek wentylacyjnych ani okien!
Osoby starsze często skarżą się, że z kratek wentylacyjnych wieje i proszą o zasłanianie ich gazetami, szmatkami itp. Wentylacja, która znajduje się w domach, jest potrzebna, a nieprawidłowo eksploatowana może prowadzić do tragedii, gdy tlenek węgla pojawi się w mieszkaniu.
wtorek, 6 stycznia 2015
Domowe metody leczenia - niebezpieczeństwa domowych "eksperymentów"
Ten post chciałabym poświęcić tematowi domowych metod leczenia i pielęgnacji, z którymi spotkałam się w toku swojej pracy i zwrócić uwagę na pewne niebezpieczeństwa związane z tymi metodami.
Posłużę się przykładami z mojej pracy, nie chciałabym natomiast, aby odebrali to Państwo jako krytykę rodzin, z którymi pracowałam, a jako zwykły przykład ku przestrodze.
Rozumiem doskonale to, że niemal każdy z nas próbuje sam radzić sobie z dolegliwościami wykorzystując domowe sposoby i dopiero kiedy one zawiodą, udaje się do lekarza. Często za takim samoleczeniem przemawia również fakt, że są to tańsze metody niż medykamenty, co jest nie bez znaczenia dla wielu rodzin obciążonych wydatkami. Herbatka z cytrynką i czosnek to nic złego, kiedy jesteśmy przeziębieni, ale są inne metody, które nie są już tak bezpieczne i z pewnością nie tak zdrowe, jak mogłoby się wydawać.
poniedziałek, 29 września 2014
Posiłki i karmienie osoby starszej i niesprawnej ruchowo
Nie jestem dietetykiem i dlatego nie będę pisała na temat diet. Warto poprosić o pomoc w ustaleniu diety lekarza lub dietetyka, ponieważ ważne by dieta osoby chorej i starszej była zbilansowana i dobrana do stanu zdrowia i potrzeb organizmu.
Zajmiemy się tematem praktycznego podawania posiłku i jego przygotowania. Stwórzmy choremu taki klimat posiłku w jakim my sami chcielibyśmy jeść. Ważnym aspektem w spożywaniu posiłków jest to, by osoby mogące zrobić to samodzielnie, próbowały jeść same, bez naszej znacznej pomocy. Nawet jeśli nakruszą, pochlapią się lub ubrudzą, ćwicząc zachowują sprawność. To także w kwestii psychicznej ważne by czuć się możliwie niezależnym.
Jak przygotować posiłek, na co zwróćmy uwagę?Dobrze starać się utrzymywać stałe pory karmienia i podawania jedzenia, to ważne zwłaszcza dla osób z demencją, bo daje poczucie "poukładania dnia" i bezpieczeństwa.
piątek, 8 sierpnia 2014
Odleżyny
Odleżyny ze
względu na swój wygląd budzą przerażenie i bezradność w sytuacji, gdy spotykają
naszych bliskich,jednak mimo niechęci do samego zjawiska, warto zapoznać się z
jego profilaktyką. Odleżyny
to rany powstałe w wyniku długotrwałego ucisku skóry, zaburzenia ukrwienia i
jej martwicy. Początkowo objawy niedokrwienia nie budzą niepokoju, ponieważ
uciśnięte miejsce mimo, iż zaczyna czerwienieć, blednie pod wpływem ucisku. Z
czasem zaczerwienienie skóry nie blednie. Kolejna faza to powstanie rany, która
może stać się głęboka aż po kość.
Miejsca występowania odleżyn
Odleżyny powstają głównie w miejscu w którym jest mało tkanki
tłuszczowej, a warstwa pomiędzy skóra a kością jest cienka. Gdy chory leży dużo
na wznak odleżyny powstają na potylicy, w okolicach łopatek, łokciach i kości
krzyżowej, gdy leży na boku w okolicy uszu, stawu biodrowego i kolan, zwłaszcza
gdy stykają się. Narażone są również pięty i kostki, które bezpośrednio odpierają się o podłoże. (odsyłam do komentarza)
środa, 6 sierpnia 2014
Zatrucie lekami
Wraz z wiekiem wzrasta, ilość objawów chorobowych, które osoby
starsze niwelują za pomocą leków. Warto zwrócić uwagę w jaki sposób to robią i
czy jest to dla nich bezpieczne.
Najczęstszymi
problemami dotyczącymi przyjmowania leków są:
- Niezrozumienie i nie pamiętanie zaleceń lekarskich co do ich przyjmowania.
- Nieczytelność pisma na kartce dawkowania, którą otrzymuje pacjent.
- Posiadanie zbyt wielu leków i mylenie, które są aktualnie używane.
- Przyjmowanie podwójnej dawki leków z powodu pominięcia poprzedniej.
- Nie sprawdzanie dat przydatności do użycia i przyjmowanie leków przeterminowanych.
- Leczenie się na własną rękę lekami, które ktoś polecił.
- Przyjmowanie wszystkich leków łącznie, nie zważając na to czy
można te substancje łączyć.
Subskrybuj:
Posty (Atom)











