Kiedy zaczynałam pisać tego posta, o godz. 19.45 było 29'C za oknem. Nie dziwi mnie to za bardzo, biorąc pod uwagę fakt, że jest lato.
Dziwią mnie natomiast inne rzeczy...
Nie tak dawno wybrałam się na kilka dni nad morze. Z plaży schodziłam przed godz. 12, bo poza wiedzą o szkodliwości słońca, nie dało się zwyczajnie, fizycznie wyleżeć na plaży w tym upale. Wychodząc z plaży mijałam za to grupy seniorów, który właśnie przyszli lub którzy się okopali na środku (ogrodzili parawanem mimo, że nie ma wiatru) już rano. Na plaży ponad 30'C, słońce grzeje nie do wytrzymania, nie ma wiatru - patelnia. A seniorzy leżą...
Wróciłam- jestem w domu, wychodzę z psem, jest południe, gorąco, nie ma czym oddychać- jak w saunie. Słońce grzeje, nie ma cienia. Na ławce siedzą dwie starsze panie. Na słońcu, bez czapki, rozmawiają...
Co roku, w każdej telewizji, radiu, w przychodniach i gdzie się tylko da, prowadzone są kampanie dotyczące profilaktyki związanej z udarem słonecznym i następstwem niewydolności krążenia po przegrzaniu, a mimo to tak wiele osób ryzykuje.
Co co chodzi? "Jest ryzyko jest zabawa" czy zasadą, że 20 lat się udawało...?
Możemy żartować, możemy się dziwić, ale warto zastanowić się czy nie warto jednak pomyśleć o profilaktycznym działaniu.
Przegrzanie organizmu prowadzić może do udarów, wylewu, zawału serca bo niestety organizm osoby starszej, a zwłaszcza krwiobieg nie jest już tak odporny na znaczne przegrzanie, jakie może nastąpić siedząc na słońcu.
Co robić?
- Jeśli nie ma konieczności wyjścia z domu pomiędzy godziną 11 a 16/17 dobrze jeśli osoby starsze zostają w domach.
- Jeśli osoby starsze wychodzą z domu warto zadbać o nakrycie głowy i odzież dobraną do pogody - nie za grubą i w miarę przewiewną.
- Osoby starsze nie powinny siedzieć bezpośrednio "na słońcu", jeśli są na zewnątrz w upalne dni - powinny wybierać cień.
- Zaleca się picie jeszcze więcej wody i płynów niż normalnie się to czyni - nawet 4 litry w ciągu dnia.
- Pamiętajmy, że osoby starsze nie odczuwają pragnienia tak jak młode osoby dlatego przypominajmy naszym seniorom o piciu. Wiele osób starszych nie lubi pić, więc próbujmy podawać różne napoje - być może trafimy w taki, który naszemu seniorowi będzie smakował i damy radę go nim poić.
- Jeśli chory leży w domu, zadbajmy o przewiew w domu, ale nie przeciąg. Wietrzmy pomieszczenia rano i wieczorem, a na dzień raczej zamykajmy okna, żeby gorące powietrze nie dostawało się do domu.
- Polecam wiatraki, żeby chłodzić dodatkowo pomieszczenie, w którym latem nawet przy zamkniętym oknie potrafi być gorąco.
- Jeśli nasz senior był na słońcu, kręci mu się w głowie, ma mdłości, mroczki przed oczami lub dreszcze, należy zasięgnąć porady lekarza.
- Pamiętajmy też, że niektóre leki w połączeniu ze słońcem dają reakcje alergiczne.
Świetnie jest korzystać ze słonka, wygrzać się, poopalać, ale pamiętajmy, że przy niezachowaniu umiaru to może być nasze ostatnie gorące lato - nie ryzykujmy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz