piątek, 8 sierpnia 2014

Jak stwierdza się istnienie choroby Alzheimera?

Choroba Alzheimera to zaburzenie związane ze zwyrodnieniem układu nerwowego, które powoduje ogólne otępienie. Rozwój choroby powoduje uszkodzenia w korze mózgowej, które prowadzą do problemów z mową, pamięcią czy procesami myślowymi. Alzheimer jest dolegliwością, która rozwija się stosunkowo powoli, a przebieg można podzielić na różne stadia choroby. Dziś chciałabym skupić się na tym, w jaki sposób stawia się diagnozę osobom, u których podejrzewa się wystąpienie choroby Alzheimera.

Istnieje wiele kryteriów, które umożliwiają stwierdzenie choroby Alzheimera. Diagnozę stawia się za pomocą badań psychologicznych, psychiatrycznych, geriatrycznych i neurologicznych. Pacjent z podejrzeniem choroby Alzheimera wykonuje testy mające na celu stwierdzić jego poziom funkcji poznawczych, określić poziom abstrakcyjnego myślenia, poczucia czasu, zdolności językowych i poziomu pamięci krótkotrwałej. Określenie na ile nastąpiło zwyrodnienie tkanki mózgowej stwierdzić można za pomocą badań rezonansu magnetycznego lub tomografu komputerowego.

Bardzo ważne, by dobrze zdiagnozować chorobę i zapewnić osobie chorej odpowiednią opiekę specjalistów, takich jak: geriatra, neurolog i psycholog. Nie należy bagatelizować żadnych objawów, które mogą wskazywać na chorobę Alzheimera, ponieważ dobrze postawiona diagnoza i współpraca ze specjalistami pozwala na łagodzenie zaburzeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz