piątek, 8 sierpnia 2014

Objawy i przebieg choroby Alzheimera

Choroba Alzheimera jest nieuleczalną chorobą zwyrodnieniową mózgu. Ubytki w korze mózgowej wpływają znacząco na pracę mózgu - początkowe zaburzenia pamięci prowadzą do otępienia i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie osoby chorej, a także wpływają na rodzinę i bliskich. Warto mieć świadomość jak przebiega choroba, jakie są objawy jej towarzyszące. 

Choroba Alzheimera powstaje i rozwija się powoli. Przebieg można podzielić na 4 stadia, każde z nich ma charakterystyczne objawy.

I - Predemencja
Okres w którym widzimy lekkie zmiany w zakresie zapamiętywania, istnieje przede wszystkim problem z przypomnieniem sobie niektórych dość świeżych faktów. Okres ten często nie budzi niepokoju, ponieważ poza sytuacjami zapomnienia czegoś chory funkcjonuje normalnie.
II - Etap wczesny
Poza wspomnianymi już zaburzeniami zapamiętywania, pojawiają się problemy w wykonywaniu czynności precyzyjnych i złożonych np. pisanie, ubieranie, niektóre czynności higieniczne.  Spada zdolność komunikowania się, przypominanie sobie słów jest trudniejsze, a słownictwo uboższe. W tym stadium osoba chora jest w stanie nadal wykonywać wszystkie czynności sama, wymaga to natomiast nieco więcej czasu i  nadzoru osoby bliskiej.
III - Etap umiarkowany
Na tym etapie zostaje uszkodzona również pamięć długotrwała. Następują poważne problemy z komunikowaniem, przypominaniem i wymawianiem słów. Nie ma możliwości samodzielnego wykonywania czynności. Pojawiają się znaczniejsze stany urojeniowe i brak rozumienia własnej sytuacji związanej z chorobą. Chory wymaga nadzoru i pomocy.
IV - Etap zaawansowany
 Chory jest całkowicie zdany na pomoc opiekunów. Traci on napięcie mięśniowe i równowagę co prowadzi do leżenia w łóżku. Komunikacja może ograniczając się do kilku słów lub zaniknąć całkowicie. Faza ta zwykle prowadzi do śmierci, na ogół z powodu odleżyn lub zapalenia płuc. 
Okresy czasowe pomiędzy kolejnymi etapami  są bardzo różne w zależności od osoby chorej. Leczenie i opieka może te okresy wydłużyć, ale nie zatrzyma całkowicie choroby. Średnia długość życia do stwierdzenia diagnozy wynosi 7 lat, ale w związku z tym, że jest to średnia okres ten może być dłuższy lub krótszy.

(Mölsä PK, Marttila RJ, Rinne UK. Survival and cause of death in Alzheimer's disease and multi-infarct dementia. „Acta Neurol Scand”. 74 (2), s. 103–7, 08 1986.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz