piątek, 8 sierpnia 2014

Odleżyny

Odleżyny ze względu na swój wygląd budzą przerażenie i bezradność w sytuacji, gdy spotykają naszych bliskich,jednak mimo niechęci do samego zjawiska, warto zapoznać się z jego profilaktyką. Odleżyny to rany powstałe w wyniku długotrwałego ucisku skóry, zaburzenia ukrwienia i jej martwicy. Początkowo objawy niedokrwienia nie budzą niepokoju, ponieważ uciśnięte miejsce mimo, iż zaczyna czerwienieć, blednie pod wpływem ucisku. Z czasem zaczerwienienie skóry nie blednie. Kolejna faza to powstanie rany, która może stać się głęboka aż po kość.

Miejsca występowania odleżyn

Odleżyny powstają głównie w miejscu w którym jest mało tkanki tłuszczowej, a warstwa pomiędzy skóra a kością jest cienka. Gdy chory leży dużo na wznak odleżyny powstają na potylicy, w okolicach łopatek, łokciach i kości krzyżowej, gdy leży na boku w okolicy uszu, stawu biodrowego i kolan, zwłaszcza gdy stykają się. Narażone są również pięty i kostki, które bezpośrednio odpierają się o podłoże. (odsyłam do komentarza)


Przyczyny odleżyn

Przyczyny odleżyn można podzielić na te wewnętrzne związane z funkcjonowaniem organizmu i zewnętrzne dotyczące bardziej pielęgnacji i postępowania z chorym.


Czynniki wewnętrzne:

  • Wyniszczenia ciała chorobą
  • Niedożywienie lub otyłość
  • Cukrzyca, zaburzenia krążenia
  • Nietrzymanie moczu i stolca
  • Zniesienie odczuwania bólu
Czynniki zewnętrzne:
  • Długotrwałe unieruchomienie
  • Tarcie przy zmianie pozycji w nieprawidłowy sposób
  • Niedokładna, zła pielęgnacja: niedosuszenie skóry, niezabezpiecznie skóry, np. Sudokremem
  • Niewłaściwa pościel, piżama, bielizna - nieprzewiawna, nierówno ułóżona
  • Brak sprzętu przeciwodleżynowego, np. materaca

Bardzo ważną kwestią jest profilaktyka przeciwodleżynowa, która pozwoli zminimalizować ryzyko odleżyn   i powikłań z tym związanych. Ważne by oglądać ciało przy każdej toalecie, a zwłaszcza miejsca narażone na ucisk.



Profilaktyka przeciwodleżynowa

  • Regularna zmiana pozycji  co 1,5 – 2 godziny 
  • Prawidłowe przemieszczanie chorego by nie trzeć ciałem o powierzchnię łóżka 
  • Stosowanie bielizny osobistej i pościelowej z naturalnych tkanin, prawidłowo położnej lub założonej by    nie   uciskać ciała zagniecionym materiałem 
  • Dbanie o suchość skóry po myciu oraz właściwe zabezpieczenie jej przed moczem i kałem 
  • Stosowane pielęgnacji kosmetycznej dobrane odpowiednio do skóry


Profilaktyka wymaga od opiekuna cierpliwości i systematyczności, ale pozwala na bardzo dobre efekty i skóra długo może być prawidłowo ukrwiona i pozbawiona odleżyn.



Ważne:
  1. Jeśli stosujemy środki typu Sudokrem, maści zabezpieczające skórę itp. należy stosować je tylko na nieskaleczoną skórę. Jeśli dojdzie do przerwania naskórka, skóra będzie miała nawet maleńkie ranki, będzie sączyć, należy produkt odstawić!
  2. Jeśli pojawią się odleżyny należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką (z przychodni w rejonie), ponieważ odleżyna w ciągu kilku dni potrafi w znaczny sposób się pogłębić. 
  3. Wszelkie próby leczenia domowymi sposobami mogą prowadzić do zakażenia i powikłań, dlatego też nie eksperymentujemy z „babcinymi metodami” tylko zdajemy na medycynę i rany oddajemy w ręce specjalistów!

Korzystając ze schematu ze strony internetowej http://www.e-grzybica.eu/odlezyny.html
Zobaczyć możemy fazy powstawania odleżyn. Ograniczę się do tego schematu, ze względu na drastyczność realnych zdjęć.  Chętnych do zobaczenia zdjęć prawdziwych odleżyn odsyłam do wyszukiwarki.

8 komentarzy:

  1. Jeszcze jednym miejscem występowania odleżyn są pięty i kostki nóg. Są często często pomijane przy pielęgnacji i profilaktyce przeciwodleżynowej. Wystarczy podłożyć pod nie krążki, które można samemu zrobić, choćby z miękkiego zwiniętego ręcznika. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza dla leżących osób z cukrzycą. Nie byłabym sobą gdybym nie dodała czegoś od siebie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wielkie dzięki za uzupełnienie, nie wiem dlaczego to umknęło, ale bardzo słuszna uwaga i już koryguję.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dostałam próbkę Balsamu Q i jestem bardzo zadowolona. Jestem pielęgniarką z zawodu, dlatego stosowałam już wszystko, a ten balsam stosuje 2 razy dziennie i dobrze nadaje się do masażu

    OdpowiedzUsuń
  4. Dziękuję za poradę dotyczącą balsamu i cieszę się, że na blog zaglądają nie tylko opiekunowie rodzinni, ale także specjaliści.

    OdpowiedzUsuń
  5. Odleżyny to trudny temat, nad którym warto pochylać się i zdobywać wiedzę na jego temat, by lepiej pomagać. Jeśli chodzi o zapobieganie odleżynom to oczywiście priorytetowa jest częsta zmiana pozycji chorego - czy to w łóżku czy to w wózku. Chciałabym też zwrócić uwagę na inną kwestię - chodzi o dostarczenie choremu odpowiednich składników odżywczych. Bardzo istotnym elementem diety dla takiej unieruchomionej osoby jest suplement, który zawiera karnozynę. Trzeba być świadomym, że karnozyna stanowi źródło dwóch aminokwasów - ß- alaniny i L-histydyny. Organizm wykorzystuje te związki do regeneracji tkanki łącznej, a dzięki temu gojenie odleżyn jest przyspieszone i ułatwione, a także wzmacnia się ochrona przed powstawaniem nowych odleżyn. Polecam zapoznanie się z informacjami na temat karnozyny: http://karnozyna.pl

    OdpowiedzUsuń
  6. Ten problem w pewnym sensie można wyeliminować poprzez materace przeciwodleżynowe https://www.pomocedlaseniora.pl/1270-materace-przeciwodlezynowe-zmiennocisnieniowe które moga zniwelować ten problem. Należy i tak pamiętać aby unieruchomionej osobie zmieniać pozycje regularnie.

    OdpowiedzUsuń
  7. Mój podopieczny ma niestety odleżyny, ale nie jest na tyle świadomy by móc wstać. Przeżył ciężki udar mózgu 3 miesiące temu. Zamówiliśmy mu ze sklepu https://sklepmedyczny-ortis.pl/30-poduszki-przeciwodlezynowe poduszkę przeciwodleżynową i widzę, że mu to przynosi ulgę. Podkładamy ją pod miejsca, które jeszcze nie mają odleżyn, natomiast te które mają już rany naświetlamy specjalną lampą.

    OdpowiedzUsuń
  8. Odleżyny to stan spowodowany długotrwałym uciskiem i najczęściej występuje u osób z obniżonym czuciem lub ruchomością. Zwykle występuje w dolnej części pleców i pośladkach lub wszędzie tam, gdzie wypustki kostne wywierają znaczny nacisk na płaską powierzchnię. Obszary te są najbardziej narażone na działanie wilgoci i sił ścinających, które mogą prowadzić do rozpadu warstw tkanki międzykomórkowej i owrzodzeń.

    OdpowiedzUsuń