czwartek, 4 września 2014

Toaleta ciała, zmiana pieluchy

W poprzednich postach pisałam już o toalecie osoby leżącej + myciu włosów oraz o dbaniu o higienę jamy ustnej (i protezy).  Dziś chciałabym skupić się na toalecie ciała i zmianie pieluchy. 

Najważniejsze (podczas każdego rodzaju toalety) jest to, by przygotować sobie wszystko co będzie potrzebne do wykonania toalety i zadbania o higienę chorego. Należy także poinformować chorego o tym, co chcemy zrobić i w jaki sposób będziemy z nim współpracować.


Wkładamy rękawiczki.
Zaczynamy od zdjęcia piżamy.

Tu moja propozycja, która znacznie ułatwi zdjęcie i ubranie piżamy (nawet tej na guziki):
Rada praktyczna!
Unieśmy lekko górną część tułowia chorego lub posadźmy go, jeśli jest taka możliwość zdrowotna i  NIE wyjmujmy najpierw rąk z rękawów, (tym bardziej u osób z ograniczoną ruchomością stawów) tylko zrolujmy piżamę od dołu pleców i najpierw przełóżmy głowę (od tyłu piżamę przełóżmy przez głowę) i teraz dopiero wyjmijmy ręce. Tak jest znacznie łatwiej i jest mniejsze ryzyko urazu barków i bólu z powodu zastoju mięśni np. po nocy.

Połóżmy chorego lub możemy umyć górną część tułowia na siedząco.

Wersja trudniejsza jest, gdy nasz chory, leży i tę wersję sobie opiszemy.
Rada praktyczna!
Umyjemy chorego najpierw przód ciała a potem tył, a nie najpierw górę potem dół. W ten sposób oszczędzimy mu przekładania z boku na bok, często bolesnego. Oczywiście jeśli opiekun sam opracuje wygodną technikę dla opiekuna i chorego, to super, ja podpowiem jedną z taki technik.
1. Myjemy twarz, osuszamy. Jeśli mamy ochotę od razu wykonajmy toaletę jamy ustnej, jeśli nie, zostawmy ją na koniec.

2. Obmywamy klatkę piersiową, pod pachami i ręce. Osuszamy (pamiętajmy dobrze osuszyć pod piersiami u kobiet, w fałdach brzusznych u tęższych osób i pod pachami), dokładne osuszenie pozwoli zapobiec odparzeniom. Smarujemy balsamem. Przykrywamy górną część ciała ręcznikiem, dla intymności i ciepła.

Teraz, jeśli chcemy użyć tę samą wodę (a zazwyczaj rodzina chce użyć tę samą myjemy nogi i stopy, a nie krocze, żeby nie zabrudzić dodatkowo wody). Dobrze wymieniać wodę, ale z doświadczenia wiem, że ta opcja jest stosowana częściej.

Myjemy nogi i stopy. Dobrze umyjmy obszar między palcami.
Pamiętajmy zobaczyć czy pod piętami nie robią się zaczerwienienia- początek odleżyn od ucisku.
Jeśli pięty są lekko czerwone można użyć Sudokremu, ale jeśli skóra jest cienka i są małe ranki konieczna jest konsultacja lekarza!

Nigdy nie nakładamy maści typu Sudokrem itp. a zranioną skórę, która sączy!

Jeśli chory ma spodnie od piżamy, delikatnie przetoczmy go na bok, zdejmując jedną część spodni z pośladków, a następnie to samo robimy w druga stronę. Spodnie zsuwamy. Rozpinamy pieluchę jeśli chory jej używa. Teraz czas na krocze. Tu potrzebujemy czystą wodę. Dobrze podłożyć podkład lub ręcznik pod miednice, żeby nie zachlapać łóżka wodą. Higiena intymna jest bardzo ważna, bo zapobiega infekcjom układu moczowego. Jeśli chory może umyć się sam, pozwólmy mu na to, jeśli jednak robimy to my, pamiętamy o rękawiczkach i obmywaniu w kierunku od spojenia łonowego do odbytu, bo odwrotnie przenosimy bakterie z okolic odbytu na krocze.
Ważne!
Sprawdźmy dokładnie czy nie ma odparzeń w pachwinach. Można użyć Sudokremu lub jeśli skóra jest bardzo przesuszona Linomagu. Dobrze upewnić się, czy np. nie ma znacznych odcisków od pieluchy, bo znaczyć to może że zakładana jest niedokładnie lub jest za mała.
Toaleta u mężczyzn
Ważne tylko, żeby odsuwać przy myciu napletek, a potem naciągać go tak jak to jest fizjologiczne poprawne. W przeciwnym razie zrobi się stan zapalny. Ważne jest to szczególnie gdy osoba jest cewnikowana i cewka jest dodatkowo podrażniona, a na zewnątrz może wydobywać się mocz z nie doszczelnionego cewnika.

Teraz obracamy naszego chorego na bok i myjemy plecy. Osuszamy i balsamujemy. Obejrzyjmy okładnie czy nie ma zaczerwienień na łopatkach i w okolicy lędźwiowej. Zaczerwienienia smarujemy Sudokremem lub jeśli są znaczne, konsultujemy się z lekarzem. Myjemy pośladki, osuszamy, balsamujemy.

Teraz zakładamy pieluchę, jeśli chory używa.

Wyjmujemy nową, lekko ją skręcamy (jakbyśmy wykręcali rącznik tylko lekko) - to sprawi, że będzie bardzie plastycznie układać się do ciała. Przykładamy ją do pośladków chorego (mamy go już ma boku po myciu) tak żeby górna część pieluchy sięgała nam linii lędźwiowej (na taką wysokość jak normalnie nosi się majtki), odklejamy te elementy do zapięcia i ten niżej wsuwamy lekko pod chorego. Obracamy chorego na wprost. Tak leżąc, powinien mieć te naklejki do zapięcia po obu stronach, a pielucha powinna się nam ładnie zejść z linią tyłu kiedy ją zapniemy. Zapinając zwrócimy uwagę na to czy brzegi nigdzie się nie pozawijały, nie uciskają pachwin i ud, czy nie jest zapięta za mocno. U mężczyzn zwróćmy uwagę na ułożenie penisa, tak żeby nie był ułożony bokiem przy luźno zapiętej pielusze, bo z pewnością dojdzie to przelania przy oddawania moczu.

Ubieramy naszego chorego. Górę ubierzmy tak, że najpierw wkładamy ręce, a potem tył piżamy przekładamy przez głowę. Odwrotnie niż zdejmowaliśmy. Spodnie wciągamy na nogi i lekko obracając chorego naciągamy najpierw na jeden potem drugi pośladek.Teraz układamy chorego wygodnie, sprawdzamy czy pościel pod nim się nie wygniotła, czy nic nie uwiera.
Gotowe!

O doborze pieluchy i środków zabezpieczających przy nietrzymaniu moczu poświecę kolejny post.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz