poniedziałek, 2 listopada 2015

Spotkanie Światowego Dnia Choroby Alzheimera - relacja + polecam film

Plakat z filmu Nie zapomnij mnie
Post ten jest pisany jest niemal miesiąc po spotkaniu z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera, które odbyło się  03.10.2015 przy ul. Marcinkowskiego 12-14 w Bydgoszczy i organizowane było przez Centrum Psychoneurologii Wieku Podeszłego NZOZ Sue Ryder w Bydgoszcz.
Przyznam, że nie planowałam relacji z tego spotkania, ale dotarły do mnie zapytania: co się na nim działo?

W telegraficznym skrócie:
Wystąpieniem głównym było wystąpienie dr Roberta Kucharskiego na temat łagodnych zaburzeń poznawczych. Doktor w bardzo ciekawy sposób opowiadał o tym w jaki sposób rozpoznaje się chorobę Alzheimera i inne zaburzenia poznawcze. Co bardzo ważne, podkreślał, że da się wiele zaburzeń zdiagnozować o osób młodych, które jeszcze nie mają pełnych objawów. Podkreślał w jaki sposób rozpoznawać wczesne stadium i co powinno nas niepokoić, jeśli te objawy odczuwamy my sami.

Kolejnym wystąpieniem było wystąpienie mgr Kingi Jochim na temat rehabilitacji poznawczej w łagodnych zaburzeniach poznawczych i chorobie Alzheimera. Pani Magister opowiadała o możliwości terapii, kiedy już zdiagnozowany jest pacjent, a także o elementach samej diagnostyki, której dokonuje psycholog. Podkreślono, że systematycznie i prawidłowo stosowana terapia w znacznym stopniu może spowalniać procesy chorobowe.
Ostatnim etapem spotkania była projekcja filmu "Nie zapomnij mnie" Davida Sievekinga - bardzo polecam!  
Link do opisu na film web OPIS filmu
Przepiękny film, w którym syn chorej obrazuje jak zapada ona na chorobę Alzheimera i jak to wpływa na rodzinę. Oglądałam kilka filmów o podobnej tematyce i przyznam, że ten zdecydowanie jest najlepszy. Bardzo autentyczny w emocjach, które pokazuje i nieprzesłodzony. Jest to reportaż, niezwykle poruszający, wspaniale oddaje uczucia, które towarzyszą bohaterom i sytuacje, które zna niejeden opiekun chorego z Alzheimerem. Każdy kto ma osobę bliską z tą chorobą na pewno siebie w tym filmie odnajdzie. Oglądałam zwiastuny i nie zaciekawił mnie, natomiast sam film niezwykle wciąga i bardzo wzrusza. Pięknie obrazuje odchodzenie osoby z Alzheimerem za życia, to jak wycofuje się ona z życia rodzinnego, a rodzina tak, bardzo chce ją zatrzymać. Scena rozmowy córki z ojcem w ogrodzie, kiedy główna bohaterka jest w domu pomocy rozkleja kompletnie. Są też zabawne momenty w filmie, ale zdecydowanie przeważają wzruszenia.

Film jest dostępny w internecie, ja ze względu na to, iż nie wiem czy portal legalnie do udostępnia, nie mogę podać linku, ale jeśli macie Państwo dostęp do niego, polecam gorąco!
Podsumowując: bardzo ciekawe spotkanie. Myślę, że szczególnie dla osób, które mają  mniejszą wiedzę na ten temat, dopiero zaczynają swoją drogę z chorym i potrzebują wiedzy w pigułce. 
Film przepiękny! 
Jeśli widzieli  Państwo ten film lub byli na spotkaniu,  zapraszam do podzielenia się z nami wrażeniami w komentarzach.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz