sobota, 24 października 2015

Projekt Kaziemierzowskiego Uniewersytetu Trzeciego Wieku - finał

P. R. Repińska (po prawej), p. Z. Stefanowicz (po lewej)

Przybywam dziś do Państwa z nieco innym postem - krótka notka z projektu dla słuchaczy Kaziemierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Zazwyczaj piszę o osobach starszych, tych mniej sprawnych, a dziś post o seniorach z większą energią niż moja. :)

Dziś - 24 października na godz. 11.00 w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Karola Szymanowskiego 3, w Bydgoszczy odbył się wernisaż fotograficzny organizowany jest w ramach projektu realizowanego przez słuchaczy KUTW. Projekt „Rodzinni przewodnicy po Bydgoszczy. Razem poznajemy, odkrywamy i działamy” został nagrodzony i współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Otrzymałam zaproszenie na tę wyjątkową imprezę, ponieważ w zeszłym roku miałam przyjemność z ramienia Fundacji dla UKW przekładać pomysł pani Renaty  Repińskiej słuchaczki KUTW na język projektu, aby otrzymać finansowanie. Udało się.

W ciągu niemal roku, słuchacze seniorzy uczyli się historii, sztuki i przydatnych umiejętności by zostać miejskimi przewodnikami po Bydgoszczy. Absolwenci tego kursu organizują wolontarystycznie spacery po Bydgoszczy dla dzieci i młodzieży bydgoskich szkół. Świetna forma aktywizacji dla seniorów i łączenie pokoleń.

Dzisiejsze spotkanie było wernisażem fotografii - uczestniczy wcielili się w rolę modeli i pozowali w strojach z dawnych lat na tle nowoczesnej Bydgoszczy. 
Impreza towarzysząca wystawie to także część artystyczna z historią w tle i duuużo pozytywnej energii!

Kilka fotek z tego spotkania:


Uczestnicy podczas spotkania.
 
Z panią Zofią Stefanowicz - uczestniczką.
 
Jedna z fotografii - powstała w projekcie.
        Retro wystrój towarzyszący wernisażowi.
 
Uczestnicy.
 
Pocztówka z projektu z ręcznie robionym kwiatkiem - podziękowanie, które otrzymałam.

Wspaniałe spotkanie i mimo, że już od dłuższego czasu znam słuchaczy KUTW, wciąż zadziwiają mnie nieprzeciętnymi pokładami energii.

2 komentarze:

  1. Super! To jest to, czego nam brakuje, a pomysł połączenia pokoleń to jest już w ogóle najlepszy - uważam, że na co dzień to jest wielka szkoda, że tyle wiedzy i mądrości nie jest przekazywana przez człowieka dla człowieka.
    Nowe technologie zmieniły nasze społeczeństwo częściowo na dobre (m.in. jest szerszy dostęp do wiedzy czy łatwość w komunikacji), ale też częściowo zatraciliśmy to, co poprzednie pokolenia miały w swojej codzienności i ja strasznie tego żałuję. Dobrze, że chociaż w jednym mieście są realizowane takie projekty. Tylko pogratulować!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję w imieniu wszystkich zaangażowanych w projekt. Takich projektów jest wbrew pozorom dość sporo, tylko nie zawsze są one nagłaśniane dostatecznie. Świetne są Uniwersytety Trzeciego Wieku, wiadomo nie załatwia to sprawy ogromu potrzeb seniorów, ale uczestnikom daje wiele możliwości aktywności.

    OdpowiedzUsuń