poniedziałek, 19 października 2015

Gadżety przydatne w łazience i przy toalecie.

Witam serdecznie w nowym poście.
Dzisiejszy temat to gadżety, które ułatwią funkcjonowanie w domu osobie chorej lub starszej, a także jej opiekunom.
Cześć takich gadżetów widzieli Państwo w poście o karmieniu - co moje karmienie ułatwić, a dziś kolejna garstka mniej lub bardziej znanych akcesoriów.
Zdjęcia pochodzą z różnych stron brytyjskich sklepów, bo taką bazę fotek posiadam, ale z powodzeniem znajdziecie Państwo te pomocnicze akcesoria w Polsce.
Ze względu na ich wielość dziś kategoria toaleta / łazienka.

Gdzie można kupić:
W zależności do rodzaju akcesoriów zakupić je można w sklepach medycznych, przez internet lub w przypadku np. poręczy także w sklepach remontowo budowlanych.

Ważne: Kupując cokolwiek z pomocniczych gadżetów sprawdźmy czy mają atesty lub czy na pewno się nadają do tego celu. Czasem w markecie można kupić gadżety, które niby przeznaczone są dla osób chorych lub niesprawnych, a są np. bardzo niestabilne, śliskie, źle wykonane i przez to niebezpieczne, dlatego też koniecznie sprawdźmy co kupujemy!

Kolejna kwestia to "zamienniki", którą niejednokrotnie widziałam w domach w których bywałam. Jeśli nie mamy możliwości zakupić sprzętu przeznaczonego dla chorego i chcemy coś samemu wymyślić w zamian, pamiętajmy o bezpieczeństwie! Widywałam już na podłodze ręcznik bez maty antypoślizgowej na podłodze, taboret kuchenny pod prysznicem itp. konstrukcje, które o ile dla zdrowej osoby może się jakoś sprawdzają, o tyle dla chorego są zagrożeniem.

Wkleiłam przykładowe sprzęty z krótkim opisem do czego mogą się one przydać...

W przypadku remontowania łazienki z myślą o osobach niepełnosprawnych i starszych,  polecam serdecznie stronę http://www.ole.pl/webpage/lazienki-dla-niepelnosprawnych-wymiary-projekt-wymogi.html na której w świetny sposób opisane są wymiary jakie powinna mieć łazienka i poszczególne sprzęty.

Zaczynamy...
Taboret kąpielowy. 
Polecam pod prysznic dla osób, które są w stanie utrzymać równowagę siedząc. 
Ma antypoślizgowe nogi, regulowaną wysokość i plastikowe siedzisko.
Polecam także do łazienki, na kafelki do siedzenia  np. po kąpieli. 
Plastikowy blat dobrze się sprawdza bo jest łatwy w umyciu i nie przemaka, co ważne pod prysznicem i gdy chory cierpi na nietrzymanie moczu.

 

Krzesło kąpielowe, sprawdza się w dużych kabinach i łazienkach bez kabiny, gdzie chorego kapie się na środku łazienki. Wygodne dla osób, które wymagają oparcia. Wycięcie w siedzisku ułatwia siedzenie mężczyznom i w razie potrzeby oddanie moczu w wygodny sposób.
Siedzisko montowane na stałe. Polecam ale tylko osobom w miarę sprawnym bo one są zazwyczaj dość blisko ściany i trzeba siedzieć dość mocno wyprostowanym. Pomocne, ale nie dla osób z zaawansowanym problemem z równowagą.
 
Nakładki na pokrętła na wannę lub przy zlewie. Ułatwiają  chwytanie śliskich kurków i nadają się także dla osób, którym trudno zacisnąć dłoń na kurku.
 
 Siedzisko na wannę. Pomocne w myciu osoby starszej w wannie, a także dobre dla osób samodzielnych, którym ciężko podnieść się z dna wanny.
 
Automatyczny sprzęt do wkładania osoby do wanny.
Siedzisko wyjeżdża poza wannę, przesadza się osobę na siedzisko, a następnie wjeżdża nad wannę. 
Poręczne, wygodne, ale niestety drogie...
Standardowa mata antypoślizgowa. Pomaga unikać zsuwania się w wannie podczas siedzenia.



 
Siedzisko z wyjmowanym wiaderkiem. Poręczne np do pokoju chorego, gdy chce się załatwiać na siedząco, a nie ma możliwości dotarcia do łazienki. Na siedzisku znajduje się blat, którym w ciągu dnia zasłania się dziurę nad wiaderkiem. Wykonane z metalu i skaju, stosunkowo łatwe do mycie i dezynfekcji w razie potrzeby.

 
Fotel na kółkach przydatny do mycia chorego kiedy nie mamy kabiny tylko całą łazienkę w kaflach. Pomocne też do posadzenia chorego na wózek i zawiezienia nad ubikację. Przy prawidłowym posadzeniu chory może się załatwić siedząc na tym wózku. Należy tylko sprawdzić czy nasza toaleta wchodzi pod wózek. Obity skajem, bez problemu do mycia i dezynfekcji.


 
Tzw. kaczka w  wersji dla kobiet i mężczyzn. W przypadku kobiet wymaga pewnej wprawy w dopasowaniu anatomicznym, ale trening czyni mistrza.


 
Nakładka nad toaletę. Chory załatwia się siedząc na nakładce, a potem za pomocą dźwigni podnosi się z pomocą tego sprzętu. Idealne dla osób, które mają problem ze wstaniem z ubikacji.

 
Jeden z typów poręczy ułatwiający wstanie i równowagę przy korzystaniu z ubikacji. 
Poręczy jest ogromny wybór i za pewne każdy znajdzie pasująca do potrzeb i możliwości wnętrza. 

Wybrałam te najbardziej popularne sprzęty, ale ilość i rodzaje przyprawiają o zawrót głowy. 
Jeśli nie jesteśmy pewni co wybrać, co będzie bezpieczne i sprawdzi się u nas, warto podejść do sklepu medycznego, powiedzieć o problemie, a sprzedawcy za pewne doradzą nam.

Warto też pamiętać, że  czasem ten sprzęt, który wydaje nam się świetny realnie wcale nie sprawdza się dla naszego podopiecznego. Dobrze przed zakupem poradzić się innych, którzy z niego korzystają, sprzedawcy w sklepie medycznym lub po prostu dobrze przemyśleć zakup. Piszę o tym, bo z doświadczenia wiem, że ludzie mają w domach całe składowiska sprzętów, bo ktoś polecał, a wcale się nie sprawdzają lub były nietrafionym prezentem kupionym przez kogoś z rodziny.

I paradoksalnie na koniec zasada numer 1- bezpieczeństwo! 
Pamiętajmy, ze każdy kupiony sprzęt musi być rozważony pod względem bezpieczeństwa - stabilny, bez ostrych krawędzi, nieślizgający się i używany najlepiej pod opieką osoby sprawnej.

7 komentarzy:

  1. Coś o tym wiem, odkąd tata złamał nogę to do pełnej sprawności już nie wrócił. Łazienka przeszła gruntowny remont. Podstawową rzeczą w łazience była wymiana wanny na kabinę bez brodzika, zamocowanie uchwytów, kupno krzesła prysznicowego. W wc uchwyt i nasadka na sedes. Kupowałam te sprzęty i trochę innych w tym samym internetowym sklepie medycznym sklepmedyczny24.eu Sprzęty sprawdziły się, są dobrej jakości, a słyszałam, że różnie bywa, zresztą Autorka tak właśnie tu pisze. Nie jest to mały wydatek, ale bezpieczeństwo i wygoda są najważniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajne nakładki na sedes można znaleźć na: https://www.pomocedlaseniora.pl/39-nasadki-podwyzszajace-na-sedes. Moi podopieczni są bardzo zadowoleni :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeżeli będziesz szukał sprzetu to warto zajrzeć na https://www.pomocedlaseniora.pl/49-stoliki-i-tace-do-lozka/ gdzie jest duży wybór asortymentu. Niektóre z tych rzeczy pomoga osobie niepełnosprawnej jak i odciążą ciebie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wiele jest gadżetów przydatnych dla różnych sektorów wiekowych. Ja swoim rodzicom kupuję gadżety w https://4gift.pl wiedząc że jest w czym wybierać i mając pewność zapewnienia jakości towaru.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja raczej takich gadżetów na ten moment nie potrzebuję, ale jestem zdania, że bardzo ważną sprawą jest to aby również wiedzieć które gadżety reklamowe warto mieć. Od siebie mogę każdemu polecić świetne kubki z nadrukiem https://reklamowegadzety.pl/c/jedzenie-i-picie i wiem z doświadczenia, że na pewno się one przydadzą.

    OdpowiedzUsuń
  6. A czy wiecie, gdzie najlepiej kupować akcesoria hydrauliczne? Wolicie zakupy stacjonarne czy online? Bardzo duży wybór takich artykułów jak rury miedziane: https://hap.pl/pl/menu/hydraulika/instalacje-miedziane/rury-miedziane-393 znajdziecie w internecie.

    OdpowiedzUsuń