wtorek, 8 listopada 2016

Małe dziecko i senior z demencją – post gościnny Aleksandry



Dziś zapraszam Państwa na gościnny post, którego autorką jest Aleksandra, mama obecnie dwuletniego Tadzia, którego losy śledzić można na blogu Brzuchacze. Mama Tadzia jest wnuczką, a Tadzio prawnukiem babci, która od kilku lat choruje na demencję.

Aleksandra dzieli się dziś z nami swoimi przemyśleniami na temat relacji małego dziecka i osoby chorej oraz tego, jak dorośli mogą wspierać komunikację między dzieckiem, a seniorem i wspomagać budowanie i utrzymywanie więzi między wnukami a dziadkami, kiedy dla nich samych jest to problematyczne.

sobota, 22 października 2016

Opaska Ratunkowa SOS – spersonalizowane dane

Dziś przychodzę z tematem bezpieczeństwa...
Chciałabym przedstawić Państwu Opaskę Ratunkową SOS. 

Wiem, że posty dotyczące produktów firmowych budzą wątpliwość, co do bycia postem sponsorowanymi, dlatego na wstępie wyjaśniam - nie jest to post sponsorowany.



poniedziałek, 19 września 2016

Oblicza Otępienia 2016 – Ogólnopolska Konferencja Alzheimerowska

Dziś przychodzę do Państwa z obiecanym raportem z Ogólnopolskiej Konferencji Alzheimerowskiej Oblicza Otępienia 2016, która odbyła się 17 września br. w Szczecinie, Białym Stoku i Bydgoszczy. 

Równoczesne odbywanie się konferencji w trzech miastach miało miejsce za sprawą transmisji z sali konferencyjnej w Szczecinie. Ja brałam udział w części, która odbywała się w Bydgoszczy i organizowana była przez Dom Sue Ryder mieszczący się w tym mieście.

Konferencja była wydarzeniem skierowanym nie tylko do profesjonalistów, pracujących z chorymi z chorobą Alzheimera, ale także, a może przede wszystkim dla opiekunów rodzinnych.

piątek, 1 lipca 2016

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci i żałobie.

Dziś przychodzę do Państwa z tematem trudnym, smutnym, ale też nieuniknionym w życiu człowieka - tematem śmierci i żałoby. 

Większość z osób, które czytają tego bloga albo stanęły przed wyzwaniem rozmowy z drugim człowiekiem o śmierci bliskiej osoby albo przed tym wyzwaniem staną. Jest to rozmowa trudna i wymagająca nie tylko empatii, ale i wiedzy na ile ta druga osoba rozumie to co chcemy jej przekazać. Sytuacja komplikuje się, kiedy tą osobą jest dziecko. 

sobota, 25 czerwca 2016

Jak sobie radzić ze stresem i negatywnymi emocjami w opiece.

Dzisiejszy komentarz jednej z czytelniczek: 

"Bardzo mądry i potrzebny blog i wszystkie informacje na temat zachowań agresywnych właśnie tak wyglądają...ale jak radzić sobie z tymi emocjami negatywnymi które nagromadzony się w środku u opiekuna? jak się ich pozbyć aby nie zwariować?"

Komentarz pod postem o agresji w chorobie Alzheimera, zainspirował mnie do tego postu. Autorce dziękuję. 

sobota, 4 czerwca 2016

DPS w Sopocie – wspacie dla osób z Alzheimeram

Nie było mnie jakiś czas z nowymi postami, bo nieco utknęłam w sprawach uczelnianych i konferencjach, o których informowałam na FB. Już powracam.

Wspominałam kiedyś, że nie udzielam informacji dotyczących DPSów z racji tego, że jeśli mnie w nim nie było i nie mam rzetelnych  informacji, nie zostaje nic innego jak wstrzymać się od opinii. 

Dziś zrobię wyjątek i przedstawię Państwu Dom Pomocy Społecznej w Sopocie przy ul Mickiewicza 49.
Miałam przyjemność w ciągu ostatnich 10 tygodni, w każdy czwartek spędzać czas w placówce poznając Jej mieszkańców, Personel, a także jej  szeroko pojęte funkcjonowanie, za co z tego miejsca dziękuję :)

poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Ubezwłasnowolnie chorego z demencją / chorobą Alzheimera


Przychodzę dziś do Państwa z tematem trudnym pod wieloma względami - nie tylko tym względem czysto prawnym. 
Praktyka opiekuńcza wskazuje na to, że wiele rodzin boryka się z problemem podjęcia decyzji o ubezwłasnowolnieniu osoby chorej. Rodzina często ma poczucie, że zabiera choremu wolność decydowania o sobie lub silnie odczuwalne jest odwrócenie ról, gdy zwykle np. to ojciec decydował o wszystkim co dotyczyło życia rodzinne.