sobota, 24 października 2015

Projekt Kaziemierzowskiego Uniewersytetu Trzeciego Wieku - finał

P. R. Repińska (po prawej), p. Z. Stefanowicz (po lewej)

Przybywam dziś do Państwa z nieco innym postem - krótka notka z projektu dla słuchaczy Kaziemierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. 

Zazwyczaj piszę o osobach starszych, tych mniej sprawnych, a dziś post o seniorach z większą energią niż moja. :)

Dziś - 24 października na godz. 11.00 w bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Karola Szymanowskiego 3, w Bydgoszczy odbył się wernisaż fotograficzny organizowany jest w ramach projektu realizowanego przez słuchaczy KUTW. Projekt „Rodzinni przewodnicy po Bydgoszczy. Razem poznajemy, odkrywamy i działamy” został nagrodzony i współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

poniedziałek, 19 października 2015

Gadżety przydatne w łazience i przy toalecie.

Witam serdecznie w nowym poście.
Dzisiejszy temat to gadżety, które ułatwią funkcjonowanie w domu osobie chorej lub starszej, a także jej opiekunom.
Cześć takich gadżetów widzieli Państwo w poście o karmieniu - co moje karmienie ułatwić, a dziś kolejna garstka mniej lub bardziej znanych akcesoriów.
Zdjęcia pochodzą z różnych stron brytyjskich sklepów, bo taką bazę fotek posiadam, ale z powodzeniem znajdziecie Państwo te pomocnicze akcesoria w Polsce.
Ze względu na ich wielość dziś kategoria toaleta / łazienka.

środa, 30 września 2015

Ciekawe spotkanie dla rodzin osób z Alzheimerem. Bydgoszcz.

Drodzy Państwo,
ja się dziś dowiedziałam o tym ciekawym spotkaniu . Wybieram się i Państwu polecam przybyć i posłuchać.


Spotkanie z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera 


Kiedy: 03.10.2015 / Sobota / 10:00 - 14.00

Gdzie: sala kinowo-widowiskowa MCK ul. Marcinkowskiego 12-14, Bydgoszcz

sobota, 12 września 2015

Dom Pomocy Społecznej (DPS) – co warto wiedzieć?

W ostatnim czasie otrzymuję od Państwa coraz więcej wiadomości prywatnych za co serdecznie dziękuję.  
Wśród nich są zapytania o zasady przyjęcia osoby starszej do domu pomocy społecznej (DPS), co zabrać do DPS-u, a nawet pytanie o tym co sądzę o konkretnych domach.

Drodzy Państwo, ja niestety nie jestem w stanie powiedzieć jaki do będzie właściwy, nie znam warunków tam panujących, zasad funkcjonowania i innych tego typu treści. Każdy dom jest inny i tak na prawdę jaki on jest przekonać się można tylko będąc w nim dłużej a podstawowe wiadomości udzieli nam personel.

piątek, 21 sierpnia 2015

CREO - konkurs dla Seniorów - dzielenie się zabawami z dzieciństwa.

W dzisiejszym dniu zupełnie inny post, skierowany do Seniorów, który jak wiem także czytają tego bloga.
Inicjatywa ciekawa, łącząca pokolenia zainicjowana przez Creo.

Otrzymałam dziś tę informację i myślę, może spodobać się to także Państwu:

Stowarzyszenie CREO ogłasza konkurs na opisanie najlepszych gier i zabaw, jakie towarzyszyły seniorom w dzieciństwie. Opis powinien być szczegółowy i uwzględniać wszystkie zasady oraz reguły wybranej gry lub zabawy. Prace zebrane zostaną w publikację i przekazane szkołom, co ma zachęcić najmłodszych do praktykowania zapominanych sposobów spędzania wolnego czasu.

piątek, 24 lipca 2015

Senior z demencją i niemowle - co robić by było bezpiecznie?

Zdjęcie pochodzi z czaszdziećmi.pl

Dziś post będący odpowiedzią na wiadomość jednej z moich Czytelniczek, za zgodą, której publikuję tę treść. Pani A. odpowiedziałam już prywatnie, ale pozwolę sobie dodać kilka rad także tutaj.

Pani Karolino, porusza Pani dużo tematów, które pomagają nam na co dzień w opiece nad starszą osobą. Mam jednak pytanie, jak zachować się, kiedy w rodzinie jest również niemowlę albo małe dziecko? Opiekuję się babcią i mam córeczkę, która nie skończyła jeszcze roku, jest bardzo ruchliwym dzieckiem, wszędzie jej pełno. Babcia chciałby nacieszyć się prawnuczką i brać ją na ręce, ale sama czasem ma zachwiania równowagi i nie chciałabym żeby stało się coś złego. Boję się, że córka będzie zbyt ruchliwa, kiedy babcia będzie ją nosiła i obie mogą zrobić sobie krzywdę albo upaść. Mam nadzieję, że odpowie Pani na nasze pytanie.

wtorek, 21 lipca 2015

Spacer - rutyna czy wyzwanie?

Dzisiaj przybywam z postem, który nie jest poradnikowy, a jest garścią refleksji na temat bycia z osobą  z demencją na co dzień. Jak wspominałam, bardzo bliska mi osoba zmaga się z tą chorobą, a ten tydzień spędzamy razem. Rodzice, którzy są stałymi opiekunami Babci, wyjechali odetchnąć a opiekunem jestem ja. 

Kiedy tylko przyjechałam i weszłam do pokoju Babci zobaczyłam wystawkę, która zmieniła nieco wygląd od czasu mojego ostatniego pobytu u rodzinki. Musiałam to uwiecznić bo obok zegarka znajduje się gumowa kaczka, zabrana Tadziowi (wnuczek). Jak się później dowiedziałam: "kaczka tam mieszka" i nie można jej zabierać, bo to bardzo ważna kaczka i musi tam stać.