Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kąpiel. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kąpiel. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 9 czerwca 2015

Nie chcę się myć! – problem higieny osób starszych

Dziś post bardziej praktyczny - dotyczy higieny naszych podopiecznych, zwłaszcza tych chodzących i z demencją. Treści są oparte o moje doświadczenie i starałam się uszeregować problemy tak, by czytelnie omówić te, które wg mnie są najczęstsze. Jest już post jak technicznie wykonać toaletę, a dziś temat trochę dopełniający.

Każdy z nas, opiekunów na pewno nie raz słyszał, któryś z tych tekstów, na prośbę o umycie się lub zmianę odzieży:
"Ale ja się właśnie myłam/ myłem."
"Jutro się umyje i przebiorę."
"Ile można się przebierać?! Przecież jestem czysta/ czysty."
"A czym ja się miałam/ miałem ubrudzić?"
"Przecież to świeża bielizna!"
"Ile razy można się myć?! Dopiero co się myłam/ myłem."
"Nie mogę się myć bo zaraz będę chora/ chory."
"Tak się źle czuje, że dziś nie dam rady."
"Nie rozbiorę się, bo patrzą na mnie."
lub gdy ktoś lubi mądrości ludowe: 
"Częste mycie skraca życie", "Od smrodu nikt nie umarł, a od przeziębienie nie jeden."