poniedziałek, 19 września 2016

Oblicza Otępienia 2016 – Ogólnopolska Konferencja Alzheimerowska

Dziś przychodzę do Państwa z obiecanym raportem z Ogólnopolskiej Konferencji Alzheimerowskiej Oblicza Otępienia 2016, która odbyła się 17 września br. w Szczecinie, Białym Stoku i Bydgoszczy. 

Równoczesne odbywanie się konferencji w trzech miastach miało miejsce za sprawą transmisji z sali konferencyjnej w Szczecinie. Ja brałam udział w części, która odbywała się w Bydgoszczy i organizowana była przez Dom Sue Ryder mieszczący się w tym mieście.

Konferencja była wydarzeniem skierowanym nie tylko do profesjonalistów, pracujących z chorymi z chorobą Alzheimera, ale także, a może przede wszystkim dla opiekunów rodzinnych.

Pamiątkowa fotografia z organizatorami części bydgoskiej.
Spotkanie odbyło się w trzech sesjach:

I - Mózg - Pamięć - Otępienie - Choroba Alzheimera z różnych perspektyw -  otwarta została wykładem znanego i cenionego neurobiologa prof. Jerzego Vetulani, który przybliżył receptę na to jak żyć długo, mądrze i szczęśliwie. Następnie odbył się wykłady na temat tego jak zaczyna się otępienie i inne zaburzenia poznawcze. Poruszony został temat problemu depresji opiekunów sprawujących opiekę na chorym, a także trudnego wyboru jakim jest powierzenie chorego opiece instytucjonalnej.

II - Ważne decyzje: Diagnostyka - Leczenie - Opieka - sesję otworzył wykład dr Marcina Ratajczaka na temat podstawowych pytań związanych z diagnostyką i leczeniem choroby Alzheimera, wykład dopełniony został poprzez treść kolejnego wystąpienia, na temat faktów i mitów dotyczących profilaktyki i leczenia pozafarmakologicznego. W tej sesji usłyszeliśmy również o badaniach klinicznych i ubezwłasnowolnieniu, temacie ważnym dla wielu opiekunów rodzinnych.

III - Jak ten problem wygląda w naszym regionie?  - część sesji, bardziej rodzima - prowadzona przed dr Roberta Kucharskiego, znanego pacjentom i opiekunom z Centrum Psychoneurologii Wieku Podeszłego Domu Sue Ryder w Bydgoszczy.

Konferencja zakończyła się projekcją filmu "Nie zapomnij mnie", reż. David Sieveking (2012). O filmie pisałam przy okazji zeszłorocznego spotkania Światowego Dnia Choroby Alzheimera. Odsyłam do tego posta, ponieważ w nim mieści się opis filmu - OPIS FILMU

Uczestnicy konferencji
Poza częścią typowo merytoryczną w postaci wykładów, bardzo ważnym aspektem tego spotkania była możliwość rozmowy ze specjalistami Centrum Psychoneurologii Wieku Podeszłego Domu Sue Ryder w Bydgoszczy, zadawania pytań i otrzymywania informacji o zakresie wsparcia jakie w tym miejscu można otrzymać. W przerwach miedzy sesjami, przy cateringowym stole można było także wymienić doświadczania pomiędzy opiekunami rodzinnymi - osobami borykającymi się z tym samym problemem.

Materiały Domu Sue Ryder w Bydgoszczy

Zachęcam do zajrzenia na stronę Domu Sue Ryder w Bydgoszczy.

4 komentarze:

  1. Bardzo interesujący blog. Dość dużo dzięki niemu się dowiedziałam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Pani Karolino, w Białymstoku :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Konferencja była dobrze zorganizowana, a wykład dr. Ratajczaka naprawdę interesujący. Podobnych akcji w regionie powinno być znacznie więcej, o takich tematach trzeba mówić.

    OdpowiedzUsuń