poniedziałek, 29 września 2014

Posiłki i karmienie osoby starszej i niesprawnej ruchowo

Nie jestem dietetykiem i dlatego nie będę pisała na temat diet. Warto poprosić o pomoc w ustaleniu diety lekarza lub dietetyka, ponieważ ważne by dieta osoby chorej i starszej była zbilansowana i dobrana do stanu zdrowia i potrzeb organizmu.
Zajmiemy się tematem praktycznego podawania posiłku i jego przygotowania. Stwórzmy choremu taki klimat posiłku w jakim my sami chcielibyśmy jeść. Ważnym aspektem w spożywaniu posiłków jest to, by osoby mogące zrobić to samodzielnie, próbowały jeść same, bez naszej znacznej pomocy. Nawet jeśli nakruszą, pochlapią się lub ubrudzą, ćwicząc zachowują sprawność. To także w kwestii psychicznej ważne by czuć się możliwie niezależnym.
Jak przygotować posiłek, na co zwróćmy uwagę?
Dobrze starać się utrzymywać stałe pory karmienia i podawania jedzenia, to ważne zwłaszcza dla osób z demencją, bo daje poczucie "poukładania dnia" i bezpieczeństwa.

piątek, 5 września 2014

Nietrzymanie moczu, produkty, jak wybrać chłonność pieluchomajtek

Nietrzymanie moczu.
Tak jak wspominałam w poprzednim poście, kolejnym ważnym tematem jest temat nietrzymania moczu.

Przyczyn nietrzymania moczu może być bardzo wiele i problem ten dotyczy nie tylko osób starszych.
Bez względu na powód tej dolegliwości każdy przypadek powinien być skonsultowany z lekarzem i leczony indywidualnie w zależności od stanu pacjenta i powodu problemu.

Problem nietrzymania moczu to dla wielu osób temat trudny i krępujący, dlatego też ważne jest by środki zaradcze dobierać indywidualnie tak, by w maksymalnym stopniu zaradzić problemowi.

Nie jestem lekarzem, dlatego pominiemy temat diagnoz i leczenia - odsyłam do lekarza, a w tym poście skupimy się na doborze środków pomocniczych.

Często trudno określić jakie mamy nietrzymanie moczu, dlatego orientacyjnie stosuje się przeliczenie ilości moczu niekontrolowanie wydalonego w ciągu 4 godzin. 
- kropelkowe - do 50ml/ 4 godz.
- lekkie - do 100 m/ 4 godz.
- średnie - 200 ml/ 4 godz.
- ciężkie - powyżej 200ml/ 4 godz.

Warto stosować tzw. dzienniki mikcji (oddawania moczu), zapisywać wszystkie wizyty w toalecie, epizody nietrzymania moczu i ilość wypijanych płynów.

W celu ustalenia jakiej chłonności potrzebujemy można też zastosować dziennik mikcji  z jednej doby (posłużę się schematem ze strony http://seni.pl/seni-profesjonalnie/ekonomicznie-z-seni/dobor-produktu/ )

Przed przystąpieniem do kalkulacji warto zwrócić uwagę na kilka parametrów:

pęcherz moczowy mieści średnio 500 ml moczu
przeważnie parcie odczuwamy przy wypełnieniu 1/3 pęcherza
standardowo, jednorazowo wydalamy ok. 200 ml moczu
ważna jest świadomość ilości wypitych płynów
wydalamy zazwyczaj ok. 80% przyjętych płynów (woda, zupa, herbata, sok)
istotny jest stopień mobilności osoby - jak często udało się dotrzeć do toalety na czas.

Jak obliczamy chłonność? (przykładowe dane ze wspomnianego schematu )


Przyjęte płyny - 1450ml
Wydalone płyny (zazwyczaj 80% przyjętych) - 80% z 1450 ml = 1160 ml
Wydalanie moczu w toalecie - 3 razy 200ml= 600ml
Niekontrolowane oddawanie - 1160ml - 600ml (WC) = 560ml
Średnia liczona na 4h - 560ml/24h = 93ml na 4 godziny
to nam dale powyżej 50ml - do 100 ml- czyli lekkie nietrzymanie.

Według tego wzoru możemy dobrać odpowiednią chłonność. Jeśli zauważymy, że nietrzymanie ulega zmianie co do ilości moczu, warto powtórzyć sprawdzenie ilości nietrzymanego moczu.

Statystycznie najwięcej osób ma lekkie nietrzymanie moczu, a ciężkie zazwyczaj występuje u osób obłożnie chorych i leżących.

Dobór wkładek, pieluch i pieluchomajtek.

Często osoby z nietrzymaniem moczu używają wkładek lub pieluchomajtek o znacznie większej chłonności niż potrzebują. Nie ma to sensu ani pod względem wygody noszenia, bo zazwyczaj są to środki większe i mniej dyskretne, ani pod względem finansowym bo są droższe. Należy zaufać producentowi i dobrać środek do problemu.

Drugą bardzo ważną kwestią jest rozmiar, zwłaszcza pieluch zamykanych i pieluchomajtek - na opakowaniach pieluch są oznaczenia S, M, L, XL... i podane są wymiary każdej z pieluch. Warto idąc po pierwsze zmierzyć swój obwód pasa i bioder, znacznie ułatwi to wybór produktu.

Jaki mamy wybór?

W Polsce dostępne są pieluchomajtki, wkładki i pieluchy kilku firm, w tym dwie najbardziej znane to SENI i TENA. Mi bliższa jest firma SENi, ponieważ lepiej znam jej asortyment i korzystałam u moich podopiecznych nie tylko z pieluch i wkładek, ale także licznych specjalistycznych kosmetyków. Nie jest to reklama firmy SENI natomiast na przykładach jej produktów pokarzę jakie produkty są dostępne.

Istnieje podział na produkty dla kobiet i mężczyzn.Wkładki stosujemy przy kropelkowym, lekkim i ewentualnie średnim nietrzymaniu moczu.
Seni Lady

Władki urologiczne dla kobiet. Występują w różnej wielkości i chłonności.
Wiem, że kobiety często używają zwykłych podpasek zamiast wkładek urologicznych, polecałabym jednak wkładki, ze względu na to, że wkładki absorbują zapach moczu, lepiej chłoną i mają dodatkową ochronę przed przeciekaniem.

Seni Man
Wersja dla mężczyzn. Również mamy wybór co do chłonności i wielkości.



Przy średnim i ciężkim nietrzymaniu stosuje się:
San Seni Uni pieluchy anatomiczne o systemie otwartym (nie ma zapięć, można włożyć w bieliznę)
Seni Optimapieluchomajtki z regulowanym pasem
Seni Kidspieluchomajtki z systemem zamkniętym (całkiem zaklejane pieluchomajtki)
Seni Active Normal pieluchomajtki, przypominające bieliznę

Każda z tych opcji występuje w różnych rozmiarach i różnej chłonności.

Dla osób chodzących, aktywnych polecam pieluchomajtki, wyglądające jak majtki. Jeśli są dobrze dobrane są wygodne, nie szeleszczą, są miękkie, nie odparzają. Pod spodniami nie odznaczają się i wyglądają dyskretnie.

Polecam przed ubraniem skręcić je lekko tak jak się wykręca ręcznik, tylko lekko, to nabiorą większej plastyczności i będą lepiej się układały.

Rada praktyczna!

Na bokach pieluchomajtek (na tym jakby szwie) jest perforacja i można je zdjąć przerywając bez problemu boki, nie trzeba tym samym zdejmować przez nogi i np. zdejmować rajstop, żeby zdjąć mokre pieluchomajtki.


REFUNDACJA NFZ
Środki chłonne są refundowane przez NFZ. Zapytaj swojego lekarza o zlecenie na środki, zarejestruj je w siedzibie NFZ w swoim mieście, odbierz kartę zlecenia i wykup dofinansowane środki w aptece!

czwartek, 4 września 2014

Toaleta ciała, zmiana pieluchy

W poprzednich postach pisałam już o toalecie osoby leżącej + myciu włosów oraz o dbaniu o higienę jamy ustnej (i protezy).  Dziś chciałabym skupić się na toalecie ciała i zmianie pieluchy. 

Najważniejsze (podczas każdego rodzaju toalety) jest to, by przygotować sobie wszystko co będzie potrzebne do wykonania toalety i zadbania o higienę chorego. Należy także poinformować chorego o tym, co chcemy zrobić i w jaki sposób będziemy z nim współpracować.