niedziela, 29 czerwca 2014

Jakie informacje zostawić opiekunce, gdy pozostaje sama z chorym?

W poprzednich postach rekrutowaliśmy opiekunkę, dziś kilka uwag o czym nasz opiekun wiedzieć powinien, gdy zostaje z podopiecznym sam w domu.

Należy założyć, że wydarzyć może się wszystko…

Na pierwszej wizycie warto pokazać opiekunowi wypisy ze szpitala, żeby wiedział na co choruje nasz podopieczny i mógł dostosować opiekę do stanu zdrowia. Pozostawiając chorego w domu dobrze wskazać, gdzie leżą wypisy i dowód osobisty – będzie przydatny w sytuacji wezwania pogotowania ratunkowego. 

Najważniejsze kwestie powinny dotyczyć: bezpieczeństwa, leków, posiłków, wyjścia na zewnętrz, higieny oraz snu, a także wyciszania chorego.

"Obcy" opiekun naszych bliskich – szukamy opiekunki

W sytuacji gdy sami nie możemy zająć się bliską osobą, nie mamy już na to siły lub zwyczajnie potrzebujemy pomocy warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnej opiekunki.

Możliwości mamy kilka:
–  opiekunka z ośrodka pomocy społecznej, jeśli nasze dochody są niskie,
opiekunka z ogłoszenia,
–  opiekunka z firm opiekuńczych,
–  sprawdzona, polecona opiekunka.
Najlepiej jeśli nasza opiekunka będzie opiekunem medycznym lub opiekunką po szkole lub kursie, mamy wówczas większą pewność, że nie jest to przypadkowa osoba i ma pojęcie o opiece.  Często niestety ograniczeniem dla nas jest cena opieki, jeśli jednak zdecydujemy się na nią warto przeprowadzić dobrą rekrutację.

Opiekun – rodzina. Jak poradzić sobie ze zmęczneniem i bezradnością?

Bardzo częstym stwierdzeniem padającym z ust osób opiekujących się członkiem rodziny jest:
"Jestem zmęczona/y, nie daję już rady, nie wiem co robić..."
Każda z osób sprawujących opiekę nad bliskimi, doskonale wie, że jest to zadanie ważne, ale też bardzo wymagające. Codziennie zmagając się problemami, jakie niesie opieka, opiekun staje wobec wielu wyzwań emocjonalnych, czuje się zmęczony fizycznie i "uwięziony" w trudnej sytuacji całodobowej warty przy chorym.

Bardzo ważne jest by opiekun zadbał o własne potrzeby.